تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

حافظه فرار و حافظه غیرفرار Volatile memory and Non-Volatile memory

حافظه فرار (Volatile) و غیرفرار (Non-Volatile) چیست؟

حافظه فرار (Volatile memory) به نوعی از حافظه‌های رایانه‌ای گفته می‌شود که برای نگه‌داری و حفظ داده‌های ذخیره شده نیازمند برقرار ماندن الکتریسیته هستند. در سمت مقابل، حافظه‌هایی که قادر هستند حتی پس از قطع جریان الکتریسیته و خاموشی دستگاه، داده‌های ذخیره شده روی خود را حفظ کنند به حافظه‌های غیرفرار (Non-Volatile memory) مشهور هستند.

به عبارت بهتر، حافظه‌های فرار تنها تا زمانی که دستگاه روشن باشد قادر به حفظ داده‌های خود هستند و به محض قطع جریان الکتریسیته، تمام محتوای ذخیره شده روی آن‌ها از دست می‌رود. از مشهورترین حافظه‌های Volatile می‌توان به اغلب حافظه‌های با دسترسی تصادفی (RAM) اشاره نمود.

در مقابل، حافظه‌های غیرفرار رفتاری متفاوت دارند و امکان ذخیره‌سازی داده‌ها برای مدت طولانی بدون نیاز به برقراری مداوم جریان برق و درنتیجه امکان انتقال آسان داده‌ها و یا استفاده به عنوان حافظه‌ی ثانویه را مهیا می‌کنند. حافظه‌های فقط خواندنی (ROM)، رسانه‌های ذخیره سازی رایانه‌ای نظیر (هارددیسک، درایو حالت جامد، فلاپی دیسک)، دیسک‌های نوری، نوارهای مغناطیسی و حتی فلش درایوهای USB که همه‌ی شما با آن‌ها آشنا هستید از جمله حافظه‌های غیرفرار به شمار می‌روند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *