تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درج فاوآیکن یا آیکن سایت در HTML

فاوآیکن (Favicon) یا آیکن سایت، آیکن یا تصویر کوچکی است که به یک وبسایت یا صفحه وب تخصیص داده می‌شود. Favicon معمولا در قالب فایلی حاوی یک یا چند آیکن کوچک نگهداری می‌شود. معمولا این آیکن به عنوان نماد سایت در نوار عنوان پنجره مرورگر یا زبانه های آن، کنار عنوان بوکمارک‌ها و … نمایش داده می‌شود. فاوآیکن به صفحات HTML با کمک المان <link> مطابق با روشی که در ادامه با آن آشنا می‌شوید اضافه می‌شود.

بیشتر بخوانید: فاوآیکن یا Favicon چیست؟

چگونه به صفحه وب در HTML فاوآیکن اضافه کنیم؟

برای افزودن فاوآیکن به صفحه اچ‌تی‌ام‌ال لازم است ابتدا فایل آن را در محلی (مانند دایرکتوری ریشه سایت یا دایرکتوری images) ذخیره کنید.

سپس در بخش <head> سند HTML با کمک یک المان <link>، فاوآیکن صفحه را مشخص کنید. مثال زیر نمونه‌ای از این المان برای افزودن فاوآیکن به صفحه را نمایش می‌دهد.

<!DOCTYPE html>
<html>

 <head>
  <title>Hello World!</title>
  <meta charset="utf-8">
  <link rel="icon" type="image/x-icon" href="favicon.ico">
 </head>

 <body>
  <p>Hello World!</p>
 </body>

</html>

در المان <link> فوق، مقدار خصوصیت href مسیر و نام فایل فاوآیکن را مشخص می‌کند. مقدار icon برای خصوصیت rel در این المان، ارتباط فایل مقصد با سند جاری را به عنوان یک آیکن مشخص می‌کند. خصوصیت type نیز نوع محتوا (به طور دقیق‌تر MIME type) مقصد را مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مسیر فایل ها و نشانی های مطلق و نسبی در HTML

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *