تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پهنای باند Bandwidth

پهنای باند یا Bandwidth چیست؟

پهنای باند (Bandwidth) نرخ انتقال داده در یک مسیر مشخص را بیان می‌کند. به عنوان مثال میزان داده‌ای که در طول یک زمان معین از طریق خطوط ارتباطی یک شبکه رایانه‌ای قابل انتقال است در قالب پهنای باند شبکه اندازه‌گیری می‌شود. واحد سنجش این معیار بیت بر ثانیه (bps) و ضرایب آن (نظیر کیلوبیت بر ثانیه و مگابیت بر ثانیه) می‌باشد.

هنگامی که با استفاده از یک سرویس آنلاین، سرعت اینترنت خود را می‌سنجید در واقع پهنای باند ارتباط اینترنتی خود را اندازه‌گیری کرده‌اید. بسته به نوع کاربرد، ممکن است Bandwidth بالاتری مورد نیاز شما باشد. به عنوان نمونه برای کاربردهایی نظیر ارسال پیام متنی در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان فوری، پهنای باندی در حدود چند کیلوبیت بر ثانیه برای شما کافی است. اما جهت مشاهده ویدیوهای با وضوح بالا به پهنای باندی تا چند مگابیت بر ثانیه برای پخش روان محتوای ویدیویی نیاز خواهید داشت.

لازم به ذکر است در میزبانی وب، معمولا به اشتباه از واژه Bandwidth به عنوان میزان حجمی از داده که در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک ماه) از سوی سرور ارسال شده و یا به سمت آن فرستاده شده است استفاده می‌شود و با واحدهایی همچون گیگابایت بر ماه سنجیده می‌شود. در حالی که بهتر است به جای استفاده از این اصطلاح نامناسب، از عباراتی همچون “میزان انتقال داده ماهانه” (monthly data transfer) استفاده شود.

توجه داشته باشید این واژه با مفهوم پهنای باند سیگنال که در حوزه‌هایی نظیر پردازش سیگنال، ارتباطات دیجیتال و … که در قالب هرتز و به عنوان تفاوت میان فرکانس‌های بالا و پایین تعریف می‌شود تفاوت دارد.

پهنای باند Bandwidth
Bandwidth معیاری است که برای بیان نرخ انتقال داده در یک مسیر مشخص (به خصوص یک شبکه رایانه ای) به کار می‌رود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *