بیت بر ثانیه Bits per second – bps

بیت بر ثانیه یا bps چیست؟

bps مخفف عبارت bits per second (بیت بر ثانیه) می‌باشد و واحدی برای اندازه‌گیری نرخ انتقال داده (بیت ریت) است. به عبارت بهتر، bps میانگین تعداد بیت‌های انتقال داده شده در واحد زمان بین دو دستگاه در یک سامانه‌ی انتقال داده را بیان می‌کند.

معمولا نرخ اتتقال داده با واحدهایی از مضارب بیت بر ثانیه یا bit/s (نظیر Kbps معادل هزار bps و Mbps معادل یک میلیون bps و Gbps معادل یک میلیارد bps) و بایت بر ثانیه یا Bytes per second (که با نماد B/s نشان داده می‌شود) و مضارب آن سنجیده می‌شود. البته از پیشوندهای باینری نظیر Kibit/s (معادل 1024 بیت بر ثانیه)، Mibit/s (معادل یک میلیون بیت بر ثانیه) و … نیز به عنوان مضارب این واحدها استفاده می‌شود.

دقت داشته باشید در تمام این نمادگذاری‌ها حرف b (کوچک) معرف bit و حرف B (بزرگ) معرف byte می‌باشد (معمولا هر بایت را معادل با ۸ بیت درنظر می‌گیرند که به این ترتیب هر Kbit/s معادل 1000 bit/s یا 125 Byte/s می‌باشد). البته در حال حاضر معمولا از واحد بایت بر ثانیه و مضارب آن در شبکه‌های رایانه‌ای استفاده نمی‌شود و بیشتر در مورد سنجش سرعت انتقال داده در دیسک‌ها به کار می‌رود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *