تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش استفاده از بخش کلیپبرد (Clipboard) در مایکروسافت ورد

کلیپبرد (Clipboard) آفیس فضایی موقت و مشترک میان نرم افزارهای آفیس است که محتواهای کپی یا کات شده از هر مکانی را در خود نگه‌داری می‌کند و امکان پیست (Paste) کردن آن‌ها در فایل‌های مختلف آفیس را فراهم می‌آورد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه دسترسی به کلیپبرد و استفاده از آن آشنا می‌شوید.

Clipboard – راهکاری برای الصاق محتواهای کپی یا کات شده قدیمی‌تر در ورد

در بخش کلیپبرد (Clipboard pane) ورد فهرست آیتم‌هایی که کپی یا کات شده‌اند قابل مشاهده است. همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد شما می‌توانید بدون نیاز به باز کردن بخش کلیپبرد، آخرین آیتم کپی یا کات شده را Paste کنید. اما اگر می‌خواهید آیتم‌های قدیمی‌تر را Paste کنید یا محتوای کلیپبرد را مدیریت کنید راهکار این موضوع در بخش کلیپبرد نهفته است.

بیشتر بخوانید: آموزش جابجایی (یا کات) و کپی کردن متن و سایر محتواها در مایکروسافت ورد

نحوه باز کردن بخش Clipboard در ورد

برای باز کردن بخش Clipboard لازم است ابتدا به زبانه Home در ریبون مراجعه کنید. سپس روی دکمه کوچک موجود در پایین گروه Clipboard کلیک کنید.

دکمه لانچر بخش Clipboard در زبانه Home ریبون

با انجام این کار بخش Clipboard مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

نمایی از بخش کلیپبرد (Clipboard) در ورد
نمایی از بخش Clipboard در ورد شامل سه آیتم. تازه‌ترین آیتم کپی یا کات شده در بالای این فهرست نمایش داده می‌شود.

با کلیک روی علامت ضربدر بالای بخش Clipboard می‌توانید به سادگی آن را ببندید.

نحوه الصاق یا Paste کردن آیتم‌های بخش کلیپبرد در ورد

برای الصاق یا پیست کردن آیتم‌های موجود در بخش Clipboard لازم است ابتدا روی محل مقصد کلیک کنید. سپس با کلیک روی آیتم موردنظر در Clipboard، محتوای مربوط به آن در محل مشخص شده Paste می‌شود. البته می‌توانید به جای این کار روی فلش کنار آیتم موردنظر کلیک کنید و گزینه Paste را از منوی باز شده انتخاب کنید. (این منو را می‌توانید با راست کلیک روی آیتم موردنظر نیز مشاهده کنید).

گزینه Paste برای الصاق آیتم از بخش Clipboard ورد

در صورتی که می‌خواهید تمام آیتم‌های Clipboard را در محل جاری Paste کنید می‌توانید روی دکمه Paste All در بالای بخش Clipboard کلیک کنید.

گزینه Paste All برای پیست تمام آیتم های کلیپبرد در ورد

حذف آیتم های موجود در Clipboard ورد

برای حذف یک آیتم از کلیپبرد کافیست روی فلش مقابل آیتم موردنظر کلیک کنید. سپس از منوی باز شده گزینه Delete را انتخاب کنید. البته همین گزینه در منوی راست کلیک آیتم‌ها نیز قابل مشاهده است.

گزینه Delete برای حذف آیتم از بخش Clipboard ورد

در صورتی که مایلید تمام محتویات Clipboard را حذف کنید می‌توانید روی دکمه Clear All در بالای بخش Clipboard کلیک کنید.

گزینه Clear All برای حذف تمام آیتم‌های بخش کلیپبرد

گزینه‌های نمایشی کلیپبرد در ورد

با کلیک روی دکمه Options در پایین بخش Clipboard منویی مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. آیتم‌های موجود در این منو امکان کنترل گزینه‌های نمایشی مربوط به Clipboard را فراهم می‌کند.

منوی دکمه Options در بخش Clipboard

در ادامه با مفهوم هرکدام از این آیتم‌ها آشنا می‌شوید:

  • Show Office Clipboard Automatically: در صورتی که این گزینه تیک خورده باشد به محض اینکه بیش از یک آیتم را کپی یا کات می‌کنید بخش Clipboard به شکل خودکار نمایش داده می‌شود.
  • Show Office Clipboard When CTRL+C Pressed Twice: با تیک زدن این گزینه هر زمانی که میانبر Ctrl+C را دو مرتبه فشار دهید بخش Clipboard نمایان می‌شود.
  • Collect Without Showing Office Clipboard: با تیک زدن این گزینه بدون نمایش بخش Clipboard، آیتم‌های کپی یا کات شده به کلیپبرد آفیس افزوده می‌شود.
  • Show Office Clipboard Icon on Taskbar: انتخاب این گزینه باعث نمایش آیکن Clipboard آفیس در قسمت نوتیفیکیشن‌های تسکبار ویندوز می‌شود. این گزینه به شکل پیشفرض انتخاب شده است.
  • Show Status Near Taskbar When Copying: با انتخاب این گزینه هنگام افزوده شدن آیتم جدید به کلیپبرد آفیس، تعداد آیتم‌های کلیپبرد در پایین پنجره ورد نمایش داده می‌شود. این گزینه به شکل پیشفرض انتخاب شده است.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *