تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه تغییر رنگ حروف با کلیک در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه تغییر رنگ حروف هنگام کلیک روی آن‌ها آشنا می‌شوید. به علاوه دو قطعه جدید “وقتی این شکلک کلیک شد” و “تغییر جلوه‌ی به اندازه تا” را به شما معرفی می‌کنیم.

این پروژه براساس مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ آماده شده که از طریق سایت اسکرچ نیز قابل دریافت است.

هدف پروژه

در این پروژه حروف نام خود را تک به تک در قالب شکلک به پروژه اضافه می‌کنیم. سپس با قرار دادن قطعات مناسب در ناحیه کد هر شکلک کاری می‌کنیم که هنگام کلیک روی حروف، رنگ آن‌ها تغییر پیدا کند.

مراحل پروژه تغییر رنگ حروف با کلیک روی آن‌ها در اسکرچ

گام اول: پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید.

گام دوم: شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض به پروژه اضافه شده را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حذف شکلک پیشفرض گربه اسکرچ

گام سوم: روی دکمه افزودن شکلک (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید.

افزودن شکلک جدید به پروژه

گام چهارم: در بالای صفحه کتابخانه شکلک‌ها روی دسته حروف کلیک کنید. به این ترتیب تنها شکلک‌های مربوط به حروف نمایش داده می‌شود. سپس یکی از شکلک‌های مربوط به حروف اسم‌تان را انتخاب کنید تا به پروژه اضافه شود.

افزودن شکلک حروف از میان شکلک‌های آماده اسکرچ

گام پنجم: شکلک اضافه شده را در ناحیه صحنه با کمک ماوس (عمل کشیدن و رها کردن) به محلی مناسب جابجا کنید.

جابجایی شکلک در ناحیه صحنه اسکرچ

گام ششم: مطمئن شوید شکلک اضافه شده در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. حالا قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” را از بخش قطعه‌ها پیدا کرده و در ناحیه کد شکلک قرار دهید. این قطعه را می‌توانید در دسته رویدادها پیدا کنید.

قطعه وقتی این شکلک کلیک شد در اسکرچ

گام هفتم: قطعه “تغییر جلوه‌ی رنگ به اندازه 25 تا” را از بخش قطعه‌ها (در دسته ظاهر) پیدا کنید. سپس مشابه با تصویر زیر این قطعه را به قطعه قبلی وصل کنید.

اضافه کردن قطعه تغییر جلوه رنگ در اسکرچ

امتحان کنید!

روی شکلک حرف در ناحیه صحنه کلیک کنید و نتیجه را ببینید. با هر بار کلیک روی شکلک حرف، رنگ آن تغییر پیدا می‌کند.

تست پروژه تغییر رنگ حروف با کلیک کردن روی شکلک حرف

نکته: قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” یک قطعه رویداد است. بنابراین هنگامی که رویداد یا اتفاق مربوط به آن (یعنی کلیک کردن روی شکلک) رخ می‌دهد دستورات پس از آن اجرا می‌شود. در این مورد ساده نیازی به کلیک روی دکمه پرچم برای اجرای پروژه نیست چرا که در این پروژه از قطعه “وقتی پرچم کلیک شد” استفاده نشده است.

تکرار مراحل برای سایر حروف نام

مراحل سوم تا هفتم را برای مابقی حروف نام خود تکرار کنید. هر حرف را پس از اضافه کردن در محلی مناسب روی ناحیه صحنه قرار دهید. توجه داشته باشید در گام ششم لازم است ابتدا شکلک حرف را در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید سپس قطعه‌های کد را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

در پایان روی هرکدام از حروف در ناحیه صحنه چند بار کلیک کنید. به این ترتیب رنگ حرف‌ها با هر کلیکی که روی آن‌ها می‌کنید عوض می‌شود. سعی کنید نامتان را مشابه تصویر زیر رنگارنگ کنید و از آن لذت ببرید!

نتیجه پروژه تغییر رنگ حروف با کلیک در اسکرچ

در ویدئوی زیر می‌توانید نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

تمرین: دستکاری پروژه تغییر رنگ حروف

همانطور که در قسمت‌های گذشته گفته شد بسیاری از قطعه‌های اسکرچ دارای بخش‌های قابل تغییر هستند. قطعه “تغییر جلوه‌ی رنگ به اندازه 25 تا” از جمله همین قطعه‌هاست. این قطعه دارای دو بخش قابل تغییر است که در عنوان قطعه، آن‌ها را با خط زیر مشخص کرده‌ایم. بخش اول، نوع جلوه‌ای که توسط قطعه تغییر می‌کند را مشخص می‌کند. بخش دوم نیز میزان تغییر را تعیین می‌کند. (در این مثال رنگ به عنوان نوع جلوه و 25 برای میزان تغییر آن انتخاب شده است).

به عنوان تمرین پیشنهاد می‌کنیم بخش عددی این قطعه را با عددهای مختلف امتحان کنید و نتیجه را مشاهده کنید. می‌توانید در ناحیه کد هر شکلک از مقدار متفاوتی برای این قطعه استفاده کنید.

دستکاری میزان تغییر رنگ در قطعه تغییر جلوه رنگ اسکرچ

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “پروژه تغییر رنگ حروف با کلیک در اسکرچ

 • حسین

  سلام
  با اکسترا میشه رنگ یک جسم رو تغییر داد.
  مثلا رنگ سبز و قرمز و زرد رو در صفحه داشت وقتی روی این رنگ کلیک کردیم رنگ انتخاب بشه و سپس با کلیک بر روی جسم مثلا توپ تغییر کنه – مثل رنگ انتخابی –

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام اگه منظورتون اینه که با اسکرچ مشابه همین پروژه رنگ رو تغییر بدین بله امکان ش هست. البته منظورتون رو دقیق متوجه نشدم. لطفا واضح تر توضیح بدین تا بتونم دقیق تر راهنمایی تون کنم.

   پاسخ دادن
 • سید محمد موسوی

  با سلام از اینکه ما را به دنیای علم و دانش راهنمایی می نمائید کمال تشکر دارم موفق باشید.

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. ممنون از نظر دلگرم کننده شما. با آرزوی موفقیت همیشگی برای شما.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *