تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درخواست ایندکس صفحه در کنسول جستجوی گوگل

در بسیاری از موارد، صفحات وبسایت ها به صورت خودکار (به خصوص برای صفحاتی که از طریق نقشه سایت به گوگل معرفی شده‌اند) توسط گوگل خزش و ایندکس می‌شود. با این حال گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید برخی از صفحات سایت‌تان در موتور جستجوی گوگل ایندکس نشده است. در این قسمت از مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل با نحوه درخواست ایندکس یک صفحه وب در موتور جستجوی گوگل با کمک این پیشخوان آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش ارسال نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل

دلایل ایندکس نشدن یک صفحه وب

دلایل مختلفی برای ایندکس یا فهرست نشدن یک صفحه وب در موتورهای جستجو نظیر گوگل وجود دارد. عدم وجود نقشه سایت کامل یا عدم معرفی صحیح آن به گوگل از جمله دلایل رایج برای ایندکس نشدن صفحات وب در این موتور جستجو هستند.

با این حال برخی اوقات دلایل دیگری هم در ایندکس نشدن یک صفحه دخیل است. برای مثال ممکن است از نظر گوگل یک صفحه وب ارزش کافی برای ایندکس شدن را نداشته باشد یا محتوای آن به عنوان محتوای تکراری شناسایی شده باشد. حتی ممکن است با استفاده از برچسب noindex در تگ <meta> مستقیما از موتورهای جستجو درخواست شده باشد صفحه ایندکس نشود. علاوه بر این در صورت بروز خطا هنگام خزش نیز صفحه ایندکس نخواهد شد.

در هر حال شما می‌توانید به صورت دستی از گوگل درخواست کنید صفحه را بررسی و ایندکس کند. البته فراموش نکنید درخواست خزش یک صفحه وب و تقاضای ایندکس کردن آن لزوما به معنای پذیرفته شدن درخواست برای ایندکس شدن صفحه نیست.

نکته: شما صرفا می‌توانید برای صفحاتی که متعلق به وبسایت های تحت مدیریت خودتان هستند درخواست ایندکس را ثبت کنید.

آموزش نحوه درخواست ایندکس یا فهرست کردن یک صفحه وب در کنسول جستجوی گوگل

برای درخواست ایندکس یک صفحه وب در موتور جستجوی گوگل می‌توانید از ابزار بازرسی نشانی وب (یا URL Inspection Tool) در کنسول جستجوی گوگل کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اجزای مختلف کنسول جستجوی گوگل

کافیست در نوار URL Inspection، نشانی وب صفحه موردنظر را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

بررسی صفحه با کمک ابزار بازرسی نشانی وب یا URL Inspection tool در کنسول جستجوی گوگل

لحظاتی بعد نتیجه بررسی مشابه با تصویر زیر در کنسول جستجوی گوگل نمایان می‌شود. اگر صفحه موردنظر ایندکس نشده باشد می‌توانید با کلیک روی گزینه Request Indexing درخواست ایندکس صفحه را ثبت کنید.

درخواست خزش و ایندکس یا فهرست کردن صفحه وب در موتور جستجوی گوگل با کمک گزینه Request Indexing در کنسول جستجوی گوگل

همانطور که در این بخش مشاهده می‌کنید اطلاعاتی در مورد وضعیت صفحه در گوگل و دلیل فهرست نشدن آن درج شده است. برای مثال در مورد این صفحه، ناشناخته بودن نشانی برای گوگل (به خاطر نبود آن در نقشه سایت) دلیل این موضوع ذکر شده است.

دلایل ایندکس نشدن صفحه وب در صفحه نتیجه URL Inspection tool نمایش داده می شود.

نکته: توجه داشته باشید درخواست خزش صفحه و ایندکس کردن آن ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. صبر داشته باشید و از ارسال مجدد درخواست برای همان صفحه خودداری کنید. این کار تأثیری در ایندکس سریعتر صفحه وب نخواهد داشت.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *