تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اجزای مختلف کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل دارای اجزای متعددی است که امکان مشاهده گزارش های مختلف و گردش میان آن‌ها، تغییر تنظیمات و … را فراهم می‌کند. در تصویر زیر می‌توانید مهم‌ترین اجزای کنسول جستجوی گوگل را مشاهده کنید:

نمایی از بخش های مختلف و اصلی کنسول جستجوی گوگل یا گوگل سرچ کنسول شامل انتخاب کننده خاصیت، نوار ناوبری، نوار بازرسی نشانی و دکمه های راهنما، تنظیمات کاربر و پیام ها

در ادامه با جزئیات اجزای اصلی کنسول جستجوی گوگل آشنا می‌شوید:

1 – انتخاب کننده خاصیت وبسایت

در این قسمت می‌توانید لیست خاصیت های وبسایت موجود در کنسول جستجوی گوگل را مشاهده کنید. این لیست شامل خاصیت های وریفای شده و حتی وریفای نشده حساب کاربری شما خواهد بود. خاصیت های وبسایتی که خود شما به کنسول جستجوی گوگل اضافه کرده‌اید یا توسط اکانت دیگری مجوز دسترسی آن‌ها به شما اعطا شده در همین لیست نمایش داده می‌شود. با کمک این بخش می‌توانید بین خاصیت های وبسایت سوئیچ کنید یا خاصیت وبسایت جدیدی اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: اضافه کردن خاصیت وبسایت جدید به کنسول جستجوی گوگل

2 – نوار ناوبری

با کمک نوار ناوبری می‌توانید به گزارش ها و امکانات مرتبط با ایندکس صفحات، کارایی و میزان حضور یا نرخ کلیک روی صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل، بررسی URL ها، مسائل مربوط به استفاده پذیری روی موبایل، تنظیمات کنسول و … دسترسی پیدا کنید.

با انتخاب اغلب آیتم‌های موجود در این نوار، اطلاعات متناسب با آن آیتم در بخش سمت راست کنسول نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال برای گزینه Overview، اطلاعات و گزارش اجمالی مربوط به خاصیت مشابه با تصویر فوق در سمت راست ظاهر می‌شود.

3 – نوار URL Inspection

در نوار URL Inspection می‌توانید صفحات خود را براساس نشانی بازرسی کنید. کافیست نشانی کامل یکی از صفحات سایت را وارد کنید تا اطلاعات مربوط به ایندکس و وضعیت صفحه را مشاهده کنید.

4 – دکمه نمایش راهنمای صفحات کنسول جستجوی گوگل

با کلیک روی دکمه Help، راهنمای صفحه کنونی کنسول جستجوی گوگل نمایان می‌شود.

5 – دکمه تنظیمات کاربر

با کلیک روی دکمه User settings می‌توانید تنظیمات مربوط به کاربر نظیر ترجیحات دریافت ایمیل را تغییر دهید.

6 – دکمه نمایش پیام های کنسول جستجوی گوگل

با کلیک روی دکمه Messages، فهرست پیام های کنسول جستجوی گوگل برای خاصیت انتخابی نمایان می‌شود. برخی از گزارشات کنسول، بروز خطاها و … از طریق این بخش، اطلاع رسانی می‌شود. البته به صورت پیشفرض این پیام‌ها از طریق ایمیل نیز برای شما ارسال می‌شوند. در صورتی که پیام خوانده نشده ای داشته باشید تعداد این پیام ها کنار همین آیکن درج می‌شود.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *