تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نقشه سایت Sitemap

نقشه سایت یا Sitemap چیست؟

نقشه سایت (Sitemap یا Site map) لیستی از صفحات یک وبسایت است که برای کاربران یا ربات‌های اینترنتی قابل دسترس می‌باشد و به آن‌ها در یافتن محتوای موجود در سایت کمک می‌کند.

گونه‌ای از سایت مپ که برای کاربران یک سایت طراحی می‌شود معمولا صفحات مهم سایت را در قالب یک لیست سلسله مراتبی همراه با پیوندهایی به صفحات مربوطه سازماندهی می‌کند تا دسترسی کاربر به بخش‌های مختلف سایت آسانتر شود. چنین نقشه‌هایی به نوعی یک راهنمای گشت و گذار در سایت به شمار می‌روند که بخش‌های مختلف یک سایت بزرگ را در یک صفحه به کاربر نشان می‌دهند.

نوع رایج دیگری از نقشه‌های سایت نیز وجود دارد که دارای فرمت XML بوده و برای خزنده‌های وب، اطلاعاتی راجع به صفحات موجود در سایت فراهم می‌کند. این نوع سایت مپ تضمین می‌کند هیچ صفحه‌ای از وبسایت (به خصوص صفحات داینامیکی که در حالت معمولی ممکن است قابل دسترس نباشند نیز) از دید خزنده دور نماند. معمولا فایل XML سایت مپ علاوه بر نشانی صفحات مختلف سایت، اطلاعاتی نظیر آخرین بروزرسانی صفحه، میزان اهمیت (اولویت) آن در مقایسه با سایر نشانی‌های سایت و همین‌طور دوره تناوب ایجاد تغییرات در صفحه را شامل می‌شود (البته دقت داشته باشید لازم نیست تمامی این اطلاعات برای صفحات سایت ارائه شود). از اینرو فراهم نمودن نقشه سایت مناسب یکی از اصول مهم در بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) به شمار می‌رود که می‌تواند به موتور جستجو در زمان بندی بهتر مراجعه خزنده و بررسی صفحات سایت کمک کند. نمونه‌ای از یک نقشه سایت XML را می‌توانید در مثال زیر مشاهده کنید:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
 <url>
  <loc>http://www.example.com/a</loc>
  <lastmod>2016-06-18</lastmod>
  <changefreq>daily</changefreq>
  <priority>0.4</priority>
 </url>
 <url>
  <loc>http://www.example.com/b</loc>
  <lastmod>2016-06-02</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.7</priority>
 </url>
</urlset>

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *