تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تایپ نماد با درج کد کاراکتر در مایکروسافت ورد

ممکن است مایل باشید برای تایپ نمادها و علائم خاص در مایکروسافت ورد از صفحه کلید خود استفاده کنید. شما می‌توانید برای این منظور از میانبرهای صفحه کلیدی که برای کاراکترهای برخی نمادها در نظر گرفته شده کمک بگیرید. اما به صورت پیشفرض این میانبرها برای تمام نمادها تعریف نشده است. با این حال شما می‌توانید با کمک کد کاراکتر اسکی یا یونیکد اختصاصی نماد، به سادگی آن را در سند ورد خود درج کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تایپ نمادها با کمک کد کاراکتر اسکی و یونیکد آن‌ها آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: درج نماد و علامت های خاص در مایکروسافت ورد

چگونه نمادها و کاراکترهای خاص را با کمک کد کاراکتر در ورد تایپ کنیم؟

1. مشاهده کد کاراکتر مربوط به نمادها و کاراکترهای خاص

پیش از هر چیز لازم است برای تایپ نماد موردنظر، کد کاراکتر آن را پیدا کنید. برای مشاهده کد کاراکتر نمادها و کاراکترهای خاص کافیست در زبانه Insert روی دکمه Symbol در گروه Symbols کلیک کنید. سپس در فهرست نمایان شده روی گزینه More Symbols کلیک کنید.

انتخاب گزینه More Symbols در فهرست Symbol از زبانه Insert مایکروسافت ورد برای نمایش نمادهای بیشتر

به این ترتیب، دیالوگ باکسی به نام Symbol مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در این پنجره نماد موردنظر خود را با انتخاب فونت و دسته‌بندی مناسب پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. حالا در بخش Character code، کد کاراکتر را مشاهده می‌کنید. این کد را به خاطر بسپارید.

مشاهده کد کاراکتر یک نماد یا علامت خاص در پنجره Symbol مایکروسافت ورد

اگر کلید میانبری برای این کاراکتر تعریف شده باشد این میانبر در بخش Shortcut key قابل مشاهده است.

2. اسکی یا یونیکد؟

برای تایپ نماد براساس کد کاراکتر، لازم است بدانید کاراکتر موردنظر یک کاراکتر اسکی است یا یونیکد؟ برای این منظور کافیست پس از انتخاب نماد موردنظرتان در پنجره Symbol، نگاهی به قسمت from در همین پنجره بیندازید. با توجه به مقدار روبروی این فیلد می‌توانید تشخیص دهید با یک کاراکتر اسکی (ASCII) سر و کار دارید یا با یک کاراکتر یونیکد (Unicode).

برای مثال در تصویر قبل واضح است که نماد با کد 2264 یک کاراکتر یونیکد است. چرا که در فیلد from مقدار Unicode درج شده است. در تصویر زیر نیز نماد پاکت نامه یا ایمیل از فونت Wingdings با کد 42 را مشاهده می‌کنید. این کاراکتر (با توجه به مقدار Symbol در فیلد from) یک کاراکتر اسکی است.

مشاهده کد کاراکتر و تشخیص اسکی یا یونیکد بودن آن در پنجره Symbol مایکروسافت ورد

3. تایپ نماد با کد کاراکتر در مایکروسافت ورد

حالا که کد کاراکتر موردنظر را پیدا کردید و اسکی یا یونیکد بودن آن را هم تشخیص دادید می‌توانید با روش های زیر به سادگی نماد را در سند ورد خود تایپ کنید.

تایپ کاراکترهای یونیکد

ابتدا کد کاراکتر یونیکد را در محل موردنظرتان داخل سند ورد تایپ کنید. سپس میانبر صفحه کلید Alt+X را فشار دهید تا کد به کاراکتر معادل آن تبدیل شود. برای مثال اگر کد 2264 را تایپ کنید و میانبر Alt+X را فشار دهید نماد  تایپ می‌شود.

نکته 1: اگر کد را بدون فاصله در کنار حروف دیگر تایپ کرده‌اید لازم است ابتدا کد را انتخاب کنید سپس میانبر Alt+X را فشار دهید.

نکته 2: اگر با انجام دقیق مراحل فوق، نماد درج نشد مطمئن شوید فونتی که برای متن در زبانه Home انتخاب کرده‌اید فونت مناسبی است و شامل نماد موردنظر شماست.

تایپ کاراکترهای اسکی

ابتدا فونت مناسبی را برای متن خود انتخاب کنید. برای مثال اگر نمادی که در پنجره Symbol مشاهده کردید متعلق به فونت Wingdings است حالا هم برای تایپ آن، همین فونت (یا فونت مناسب دیگری) را انتخاب کنید.

سپس کلید Alt را پایین نگه دارید و کد کاراکتر اسکی موردنظر را با کمک بخش صفحه کلید عددی تایپ کنید. فراموش نکنید برای این منظور کلید Num Lock باید روی حالت روشن باشد. در پایان کلید Alt را رها کنید تا نماد تایپ شود. شیوه انجام این کار مشابه با تایپ آلت کدهاست. اگر با این روش آشنا نیستید به مطلب آلت کد یا Alt code چیست و چگونه از آن‌ها استفاده کنیم؟ مراجعه کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *