تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خط فرمان لینوکس – دستکاری فایل ها و دایرکتوری ها

4 – دستکاری فایل ها و دایرکتوری ها

اکنون، ما برای انجام تعدادی کار واقعی آماده هستیم! این فصل دستورات زیر را معرفی می‌کند:

  • cp – کپی فایل ها و دایرکتوری ها
  • mv – انتقال/تغییر نام فایل ها و دایرکتوری ها
  • mkdir – ایجاد دایرکتوری ها
  • rm – حذف فایل ها و دایرکتوری ها
  • ln – ایجاد پیوندهای سخت و نمادین

این پنج دستور جزء پرکاربردترین دستورات لینوکس هستند. آن‌ها برای دستکاری فایل ها و دایرکتوری ها استفاده می‌شوند.

حالا برای اینکه صریح و بی‌پرده باشیم (باید بگویم)، برخی از اعمال قابل انجام توسط این دستورات با یک فایل منیجر (یا برنامه مدیریت فایل) گرافیکی بسیار راحت‌تر انجام می‌شود. ما با یک فایل منیجر می‌توانیم فایلی را از یک دایرکتوری به دایرکتوری دیگر بکشیم و رها کنیم، فایل‌ها را کات و پیست کنیم، فایل‌ها را حذف کنیم و غیره. پس چرا از این برنامه های خط فرمان قدیمی استفاده کنیم؟

پاسخ، قدرت و انعطاف پذیری است. در حالی که انجام دستکاری های ساده فایل با یک فایل منیجر گرافیکی آسان است، کارهای پیچیده می‌توانند با برنامه های خط فرمان آسان‌تر شوند. برای مثال، چگونه می‌توانیم همه فایل‌های HTML را از یک دایرکتوری به دایرکتوری دیگر کپی کنیم، اما فقط فایل‌هایی را کپی کنیم که در دایرکتوری مقصد وجود ندارند یا از نسخه‌های موجود در دایرکتوری مقصد جدیدتر هستند؟ (انجام این کار) با یک فایل منیجر بسیار سخت است اما با خط فرمان بسیار آسان است.

cp -u *.html destination

متن بالا بخشی از ترجمه کتاب The Linux Command Line (به فارسی: خط فرمان لینوکس) نوشته William Shotts است که نسخه اصلی آن از طریق وبسایت رسمی کتاب (https://linuxcommand.org) قابل دسترسی است. (فهرست مطالب کتاب خط فرمان لینوکس).

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *