تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش استفاده از صفحه کلید مجازی روی صفحه نمایش در ویندوز

سیستم‌عامل‌های ویندوز 7، 8 و 10 مجهز به دو نوع صفحه کلید مجازی به نام‌های Touch Keyboard و On-Screen Keyboard می‌باشد که معمولا هنگام استفاده از صفحه‌نمایش‌های لمسی برای تایپ کردن و … به کار می‌رود. البته می‌توانید با کمک ماوس یا تاچ پد هم از این صفحه کلید روی صفحه نمایش‌های معمولی استفاده کنید. با ما همراه باشید تا با نحوه دسترسی به این کیبورد و استفاده از آن در نسخه‌های مختلف ویندوز آشنا شوید.

نحوه نمایش صفحه کلید لمسی یا Touch Keyboard در ویندوز و خصوصیات آن

بسته به نسخه‌ای از ویندوز که استفاده می‌کنید می‌توانید از روش‌های زیر برای دسترسی به صفحه کلید لمسی یا Touch Keyboard استفاده کنید. (از عنوان این صفحه کلید نگران نباشید. همان‌طور که گفته شد لازم نیست الزاما از صفحه نمایش لمسی برای کار با این صفحه کلیدها استفاده کنید.)

ویندوز 10

برای دسترسی سریع به Touch Keyboard در ویندوز 10 کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی نوار وظیفه (یا Taskbar) ویندوز راست کلیک کنید.

گام دوم: در منوی زمینه باز شده گزینه Show touch keyboard button را انتخاب کنید.

نمایش Touch Keyboard در ویندوز 10

گام سوم: اکنون دکمه‌ای با نام Touch keyboard مشابه با تصویر زیر در قسمت نوتیفیکیشن یا اعلان‌ها نمایش داده می‌شود.

دکمه Touch keyboard در بخش اعلان ویندوز 10

با کلیک کردن یا ضربه زدن روی این دکمه، صفحه کلید لمسی نمایان می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این صفحه کلید را حین تایپ کردن در برنامه Microsoft Notepad مشاهده کنید.

نمایی از کیبورد مجازی Touch Keyboard در ویندوز 10
نمایی از کیبورد مجازی Touch Keyboard در ویندوز 10 حین تایپ کردن در نرم افزار Notepad به زبان فارسی. به واژه‌های پیشنهادی بالای صفحه کلید توجه کنید

همان‌طور که مشاهده می‌کنید نحوه چینش کلیدها و ظاهر آن‌ها در این کیبورد مجازی برای صفحه نمایش‌های لمسی بهینه شده است. علاوه بر کلیدهای معمولی، بخش ایموجی ها هم از طریق کلید صورت خندان در ردیف پایین این صفحه کلید قابل دسترسی است.

همچنین با کمک دکمه تنظیماتی که بالای این صفحه کلید مشاهده می‌کنید می‌توانید آن را در دو حالت چسبیده به لبه صفحه یا شناور (مشابه با یک پنجره مجزا) قرار دهید و ظاهر آن را به اشکال مختلف تغییر دهید.

صفحه کلید لمسی ویندوز 10 در ظاهرهای مختلف
صفحه کلید لمسی (Touch Keyboard) ویندوز 10 در ظاهرهای مختلف

ویندوز 8 و 8.1

در ویندوز 8 و 8.1 برای دسترسی سریع به Touch Keyboard کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی نوار وظیفه (یا Taskbar) ویندوز راست کلیک کنید.

گام دوم: در منوی زمینه باز شده از قسمت Toolbars گزینه Touch Keyboard را تیک بزنید.

فعال سازی صفحه کلید Touch Keyboard در ویندوز 8 و ویندوز 8.1

گام سوم: روی دکمه‌ای با نام Touch keyboard (که با انجام مرحله پیشین در قسمت نوتیفیکیشن یا اعلان‌ها نمایان شده) کلیک کنید. اکنون می‌توانید از صفحه کلید مجازی Touch Keyboard استفاده کنید.

صفحه کلید مجازی Touch Keyboard در ویندوز 8 و ویندوز 8.1
نمایی از صفحه کلید مجازی Touch Keyboard در ویندوز 8 و ویندوز 8.1

با کمک آیکن صفحه کلیدی که در گوشه پایین سمت راست Touch keyboard مشاهده می‌کنید می‌توانید آن را به حالت‌های مختلف تغییر شکل دهید.

ویندوز 7

در ویندوز 7 نیز می‌توانید برای دسترسی به Touch Keyboard مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی نوار وظیفه (یا Taskbar) ویندوز راست کلیک کنید.

گام دوم: در منوی زمینه باز شده از قسمت Toolbars گزینه Tablet PC Input Panel را انتخاب کنید.

انتخاب Tablet PC Input Panel در منوی راست کلیک نوار وظیفه ویندوز 7

گام سوم: روی دکمه‌ای با نام Tablet PC Input Panel (که با انجام مرحله قبل در قسمت نوتیفیکیشن یا اعلان‌ها نمایش داده شده) کلیک کنید.

دکمه Tablet PC Input Panel در بخش اعلان ویندوز 7

اکنون پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. برای دسترسی به Touch Keyboard لازم است روی آیکن صفحه کلید در بالای این پنجره کلیک کنید.

نمایش Touch Keyboard در ویندوز 7

با انجام این کار، پنجره فوق به صورت تصویر زیر تغییر شکل پیدا می‌کند.

صفحه کلید لمسی (Touch Keyboard) در ویندوز 7
نمایی از صفحه کلید لمسی (Touch Keyboard) در ویندوز 7

نحوه نمایش On-Screen Keyboard در نسخه‌های مختلف ویندوز

برای دسترسی به On-Screen Keyboard در ویندوز 7، 8 و 10 می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

به عنوان ساده‌ترین راهکار می‌توانید پس از باز کردن منوی استارت (یا در جعبه جستجوی موجود در تسک بار ویندوز 10)، حروف ابتدایی On-Screen Keyboard را مشابه با تصویر زیر جستجو کنید.

جستجوی اپ On-Screen Keyboard در ویندوز 10

حالا با کلیک کردن یا ضربه زدن روی نام اپلیکیشن On-Screen Keyboard، این صفحه کلید مجازی نمایان می‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این صفحه کلید در مقایسه با Touch keyboard کامل‌تر است.

نمایی از کیبورد مجازی On-Screen Keyboard در ویندوز 10
نمایی از کیبورد مجازی On-Screen Keyboard در ویندوز 10 حین تایپ کردن در نرم افزار Notepad

در روش دیگر برای دسترسی به On-Screen Keyboard می‌توانید در ویندوز 8 و 10 به مسیر Settings > Ease of Access > Keyboard مراجعه کنید. سپس گزینه Use the On-Screen Keyboard (در ویندوز 10) یا گزینه On-Screen Keyboard (در ویندوز 8) را روی حالت روشن سوئیچ کنید.

نمایش صفحه کلید روی صفحه نمایش از طریق بخش تنظیمات در ویندوز 10

اگر هم کنترل پنل سنتی ویندوز را ترجیح می‌دهید می‌توانید ابتدا وارد قسمت Ease of Access در کنترل پنل شوید. سپس گزینه Ease of Access Center را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Start On-Screen Keyboard کلیک کنید.

نمایش صفحه کلید روی صفحه نمایش از طریق بخش کنترل پنل

شما حتی در صفحه لاگین ویندوز هم می‌توانید از این صفحه کلید مجازی برای وارد کردن کلمه عبور استفاده کنید. برای این منظور کافیست ابتدا روی آیکن Ease of Access در این صفحه کلیک کنید. سپس گزینه On-Screen Keyboard در ویندوز 8 و 10 یا گزینه Type without the keyboard (On-Screen Keyboard) را در ویندوز 7 انتخاب کنید.

استفاده از صفحه کلید On-Screen Keyboard در صفحه لاگین

در ویندوز 10 علاوه بر روش‌های فوق می‌توانید با کمک میانبر صفحه کلید Win+Ctrl+O، کیبورد مجازی On-Screen Keyboard را به سرعت باز کنید.

نحوه استفاده از صفحه کلیدهای مجازی Touch Keyboard و On-Screen Keyboard در ویندوز

پس از نمایش هرکدام از صفحه کلیدهای مجازی فوق، لمس یا کلیک روی هر کلید معادل فشردن کلید متناظر با آن در یک صفحه کلید فیزیکی خواهد بود. درنتیجه همانطور که از یک صفحه کلید فیزیکی استفاده می‌کنید اکنون می‌توانید از این صفحه کلید روی صفحه نمایش خود بهره ببرید.

برای مثال به منظور تایپ کردن در یک فیلد متنی لازم است ابتدا با کلیک کردن یا ضربه زدن روی فیلد متنی موردنظر، فوکس را به آن منتقل کنید. سپس با کمک کلیدهای صفحه کلید مجازی عبارت خود را تایپ کنید. توجه داشته باشید این صفحه کلید همواره روی مابقی پنجره‌ها قرار می‌گیرد.

کلیدهای هر دو صفحه کلید مجازی متناسب با زبان سیستم تغییر می‌کند. البته از کلیدی که برای تغییر زبان در Touch Keyboard تعبیه شده نیز می‌توانید کمک بگیرید.

تغییر زبان در صفحه کلید لمسی Touch Keyboard ویندوز 10

توجه داشته باشید این صفحه کلیدها صرفا برای تایپ کردن به کار نمی‌روند. شما حتی می‌توانید از آن‌ها برای فشردن میانبرهای کیبورد هم استفاده کنید. در واقع در این صفحه کلیدها فشردن کلیدهای تغییر دهنده (مانند کلید ویندوز یا Ctrl) آن‌ها را در حالت فشرده شده قرار می‌دهد. به این ترتیب امکان ترکیب آن‌ها با سایر کلیدها برای انجام عملی که به میانبر مربوطه اختصاص داده شده امکان‌پذیر خواهد بود.

استفاده از کلیدهای تغییر دهنده در صفحه کلید مجازی ویندوز
کلیدهای Ctrl و Alt در حالت فشرده شده در تاچ کیبورد ویندوز 10

مطلبی که در این صفحه خواندید پیرامون نحوه نمایش و استفاده از صفحه کلیدهای مجازی در ویندوز بود. نظر شما در مورد این دو نوع صفحه کلید چیست؟ کدام یک را ترجیح می‌دهید؟

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “آموزش استفاده از صفحه کلید مجازی روی صفحه نمایش در ویندوز

 • مجتبی

  سلام عالی بود فقط هنگامی که روی دکمه های کنترل الت میزنیم دکمه ها مخفی میشن با میانبر کنترل الت ال کار نمیشه کرد در ضمن تعویض زبان هم بسیاری اوقات هنگ میکنه ممنون سپاس

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون. در حالت عادی نباید چنین مشکلی وجود داشته باشه. فقط جزئیات مشکلتون رو نفرمودین. و اینکه از کدوم صفحه کلید مجازی و چه نسخه ای از ویندوز استفاده می کنید؟

   پاسخ دادن
 • پراشیده

  سلام لطفا به ما هم یاد بدین

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. منظورتون رو متوجه نشدم. خب این مطالب هم که آموزشی هستن همه!!!

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *