تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش غیرفعال کردن موقت مایکروسافت دیفندر در ویندوز 10

مایکروسافت دیفندر (Microsoft Defender) عنوان آنتی ویروس یا به بیان دقیق‌تر ضد بدافزار و ابزار امنیتی پیشفرض در ویندوز 10 است. در این مقاله با روش ساده‌ای برای خاموش کردن یا غیرفعال کردن موقت مایکروسافت دیفندر در ویندوز 10 آشنا می‌شوید.

داشتن آنتی ویروس و ابزارهای امنیتی فعال و بروز (از جمله مایکروسافت دیفندر) در اغلب موارد موضوعی کاملا ضروری است. با این وجود ممکن است به دلایلی ترجیح دهید محافظت از سیستم خود را به شکل موقت یا دائمی غیرفعال کنید. انجام تغییرات خاص و رفع مشکلی که با فعالیت آنتی ویروس در تضاد است یا نصب و اجرای نرم افزارهایی که توسط ابزارهای امنیتی سیستم جلوی آن‌ها گرفته می‌شود از جمله دلایلی هستند که ممکن است شما را به غیر فعال کردن موقت آنتی ویروس یا ضد بدافزار تشویق کند.

روشی که در ادامه آموزش داده می‌شود مایکروسافت دیفندر را به صورت موقت (و نه دائمی) غیرفعال می‌کند. به عبارت بهتر با خاموش و روشن یا ریستارت کردن کامپیوتر، مایکروسافت دیفندر مجددا به شکل خودکار فعال می‌شود.

هشدار: ذکر این نکته ضروری است که غیرفعال کردن ابزارهای امنیتی حتی به شکل موقت می‌تواند سیستم شما را در معرض آلوده شدن به بدافزارها و حمله هکرها قرار دهد. پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که ممکن است مایکروسافت دیفندر و هر نوع ابزار امنیتی دیگر را غیرفعال نکنید. اگر ضرورتی برای انجام این کار احساس می‌کنید لازم است مراقب جوانب مختلف آن هم باشید. در طول غیرفعال بودن این ابزارها رعایت نکات امنیتی مانند عدم اتصال حافظه‌های فلش USB نامطمئن، ضرورت بیشتری خواهد داشت. به علاوه پیشنهاد می‌کنیم مدت غیرفعال نگه داشتن این ابزارها را تا حد ممکن کوتاه کنید.

چگونه در ویندوز 10 مایکروسافت دیفندر را به صورت موقت غیرفعال یا خاموش کنیم؟

برای غیرفعال کردن موقت مایکروسافت دیفندر در ویندوز 10 کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

گام اول: منوی استارت را باز کنید و وارد بخش تنظیمات ویندوز (Windows Settings) شوید. برای این منظور می‌توانید روی دکمه‌ای که با آیکن چرخ دنده مشخص شده کلیک کنید.

ورود به بخش تنظیمات ویندوز (Windows Settings) در ویندوز 10

گام دوم: مسیر Update & Security -> Windows Security -> Virus & threat protection را دنبال کنید.

ورود به بخش Windows & Security در قسمت Windows Settings

بخش Windows Security در تنظیمات ویندوز 10

ورود به بخش Virus & threat protection

گام سوم: در پنجره باز شده روی گزینه Manage settings کلیک کنید. (در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز 10 ممکن است به جای این گزینه عبارت Virus & threat protection settings را مشاهده کنید).

گزینه Manage settings برای تغییر تنظیمات محافظت در برابر ویروس ها و تهدیدها و غیرفعال یا خاموش کردن مایکروسافت دیفندر

گام چهارم: آیتم Real-time protection را مشابه با تصویر زیر روی حالت Off سوئیچ کنید.

غیرفعال کردن یا خاموش کردن موقت مایکروسافت دیفندر (Microsoft Defender) در ویندوز 10

در این هنگام ممکن است پیامی جهت تأیید صدور مجوز برای انجام این کار نمایش داده شود. با تأیید این پیام (و کلیک روی Yes)، ویژگی محافظت در لحظه مایکروسافت دیفندر به شکل موقت غیرفعال می‌شود.

توجه: همانطور که گفته شد مایکروسافت دیفندر با ریستارت کردن کامپیوتر به صورت خودکار مجددا فعال می‌شود. با این وجود اگر مایلید می‌توانید به صورت دستی هم مایکروسافت دیفندر را فعال یا روشن کنید. برای این منظور کافیست مراحل فوق را تکرار کنید و در مرحله آخر Real-time protection را روی On سوئیچ کنید.

نکته: اگر از آنتی ویروس یا ابزار امنیتی شخص ثالثی استفاده می‌کنید احتمالا به طور خودکار مایکروسافت دیفندر غیرفعال شده است. در چنین حالتی معمولا در بخش Virus & threat protection به جای تنظیمات مربوط به مایکروسافت دیفندر، اطلاعات مربوط به آنتی ویروس نصب شده را مشاهده می‌کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *