تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

یو اس بی Universal Serial Bus – USB

یو اس بی یا USB چیست؟

یو اس بی (USB) یا Universal Serial Bus عنوان استانداری است که در دهه 1990 برای تعریف کابل‌ها، کانکتورها و پروتکل‌های ارتباطی میان رایانه‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی معرفی شد. گفتنی است واژه “همه‌گذر” به عنوان معادل فارسی USB توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی انتخاب شده است.

هدف از طراحی یو اس بی، استانداردسازی ارتباط وسایل جانبی با رایانه‌های شخصی، حل مشکلات واسط‌های پیشین، افزایش نرخ انتقال داده و همچنین تأمین توان الکتریکی مورد نیاز وسایل جانبی بوده است. امروزه این استاندارد نه تنها در رایانه‌های شخصی بلکه در دستگاه‌های مختلفی از قبیل گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها، پخش‌کننده‌های موسیقی و حتی کنسول‌های بازی به کار گرفته می‌شود. هم‌چنین اغلب ابزارهای جانبی نظیر صفحه کلید، ماوس، پرینتر، فضاهای ذخیره‌سازی اکسترنال (خارجی) و … نیز از این استاندارد برای ارتباط با دستگاه‌های رایانه‌ای پشتیبانی می‌کنند.

شارژر موبایل با واسط میکرو بو اس بی
شارژر موبایل با واسط میکرو بو اس بی
یک فلش درایو USB
یک فلش درایو USB

نسخه‌های مختلف USB

اولین نسخه از مستندات USB در سال 1996 با نام USB 1.0 و نرخ انتقال داده‌ی بیشینه 1.5 مگابیت بر ثانیه (سرعت پایین یا Low Speed) و 12 مگابیت بر ثانیه (سرعت فول یا Full Speed) معرفی شد که تا پیش از بازبینی در نسخه‌ی 1.1 با اقبال چندانی روبرو نشد. در سال 2000 نسخه USB 2.0 با نرخ انتقال بیشینه 480 مگابیت بر ثانیه (High Speed) و هشت سال پس از آن نسخه USB 3.0 با نرخ انتقال بیشینه 5 گیگابیت بر ثانیه (SuperSpeed) و نهایتا در سال 2013 نسخه USB 3.1 با نرخ انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه (SuperSpeed+) معرفی شدند.

یو اس بی نوع C یا USB Type-C نیز که تقریبا همزمان با نسخه 3.1 مستندسازی شده است کانکتورهای نر معکوس‌پذیر (پشت و روی یکسان و متقارن) با 24 پین را معرفی می‌کند که قادرند به میزبان و دیوایس‌ها متصل شوند.

کانکتور

کانکتورهای USB به شکلی طراحی می‌شوند که امکان اتصال اشتباه Plug (کانکتور متصل به کابل، نر یا male) به Receptacle (کانکتور ثابت روی دستگاه میزبان، ماده یا female) وجود نداشته باشد. به علاوه مطابق مستندات، آیکون USB باید در سمتی از Plug درج شود که هنگام اتصال به Receptacle به سمت بالا قرار بگیرد.

کانکتورهای یو اس بی دارای انواع مختلفی می‌باشند: کانکتور نر و ماده استاندارد A، مستطیلی شکل بوده و قادر به انتقال داده و الکتریسیته هستند. معمولا برای اتصال صفحه کلید و ماوس به رایانه از این نوع کانکتور استفاده می‌شود. کانکتورهای استاندارد نوع B مربعی شکل هستند و قسمت فوقانی آن‌ها با شیب اندکی به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. در برخی ابزارها کانکتورهای نوع B ماده فاقد ارتباط داده‌ای هستند. برای انواع A و B کانکتورهای کوچکتری به نام مینی و میکرو نیز طراحی شده است که در دستگاه‌های کوچکتر و ظریف‌تر نظیر گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دوربین‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع میکرو دارای پهنایی یکسان با کانکتورهای مینی هستند اما ضخامت کمتری دارند.

پلاگ استاندارد USB نوع A (سمت چپ) و نوع B (سمت راست)
پلاگ‌های استاندارد USB از چپ به راست – نوع A و نوع B
پلاگ میکرو یو اس بی نوع A
پلاگ میکرو یو اس بی نوع A
پلاگ میکرو یو اس بی نوع B
پلاگ میکرو یو اس بی نوع B
USB Type-C
ظاهر گرافیکی پلاگ USB Type-C

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *