تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با بخش جزئیات صحنه، پس زمینه ها و نحوه افزودن یا ویرایش آن‌ها در اسکرچ

در قسمت‌های قبلی مجموعه آموزشی اسکرچ با مفهوم پس زمینه ها آشنا شدید. در این قسمت قصد داریم شما را با بخش جزئیات صحنه و نحوه اضافه یا حذف کردن پس زمینه ها آشنا کنیم.

پس زمینه ها و بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ

همانطور که در قسمت‌های پیشین گفته شد پس زمینه (یا Backdrop) در اسکرچ به تصویر یا گرافیکی گفته می‌شود که روی صحنه قرار می‌گیرد و پشت شکلک‌های موجود در صحنه نمایش داده می‌شود.

نمایی از پس زمینه زمین بیسبال و گربه اسکرچ روی صحنه
نمایی از پس زمینه زمین بیسبال و گربه اسکرچ روی صحنه

بیشتر بخوانید: آشنایی با ناحیه صحنه در اسکرچ

در بخش جزئیات صحنه که با عنوان صحنه (یا Stage) در ویرایشگر اسکرچ مشخص شده می‌توانید به پروژه خود پس زمینه جدیدی اضافه کنید. این بخش کوچک کنار بخش شکلک‌ها در رابط کاربری ویرایشگر اسکرچ قابل مشاهده است.

بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ
بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ

اضافه کردن پس زمینه به پروژه

اگر مایلید پس زمینه جدیدی به پروژه خود اضافه کنید می‌توانید از دکمه‌ای که برای همین منظور در بخش جزئیات صحنه قرار گرفته استفاده کنید.

دکمه افزودن پس زمینه در ویرایشگر اسکرچ
دکمه افزودن پس زمینه در ویرایشگر اسکرچ

با قرار دادن نشانگر ماوس روی دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید، گزینه‌هایی مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر از صفحه های لمسی استفاده می‌کنید با اولین ضربه روی این دکمه، همین گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

اضافه کردن پس زمینه در اسکرچ

اضافه کردن پس زمینه از میان پس زمینه های آماده اسکرچ

با کلیک کردن یا ضربه مجدد روی دکمه فوق، فهرست پس زمینه های آماده اسکرچ مشابه با تصویر زیر آشکار می‌شود. البته می‌توانید روی گزینه‌ای که با آیکن ذره‌بین بالای همین دکمه قابل مشاهده است نیز کلیک کنید.

اضافه کردن پس زمینه از میان پس زمینه های آماده اسکرچ

خوشبختانه اسکرچ مجموعه نسبتا بزرگ و متنوعی از پس زمینه ها را برای شما آماده کرده است. در این صفحه ده‌ها پس زمینه جذاب در دسته‌بندی‌های مختلفی مانند ورزش، بیرون و داخل خانه، زیر آب و … قرار گرفته‌اند. با کلیک روی عنوان دسته بندی در بالای صفحه، فهرست پس زمینه ها به همان دسته محدود می‌شود. در جعبه جستجوی بالای صفحه هم می‌توانید پس زمینه موردنظرتان را براساس نام جستجو کنید. (در صورتی که از افزودن پس زمینه جدید منصرف شده‌اید روی دکمه بازگشت در بالای صفحه کلیک کنید).

با کلیک روی هر تصویر، پس زمینه آن به پروژه اضافه می‌شود.

سایر روش‌های اضافه کردن پس زمینه به پروژه در اسکرچ

علاوه بر روش فوق می‌توانید تصویری از کامپیوتر خود را به عنوان پس زمینه به پروژه‌تان اضافه کنید یا پس زمینه را خودتان نقاشی کنید و یا یکی از پس زمینه های آماده اسکرچ را به صورت تصادفی به پروژه اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از سه گزینه دیگری که برای افزودن پس زمینه از طریق دکمه فوق فراهم شده استفاده کنید.

برای رسم پس زمینه با استفاده از ویرایشگر نقاشی اسکرچ کافیست روی گزینه نقاشی (با آیکن قلم مو) کلیک کنید. به این ترتیب یک پس زمینه جدید ایجاد می‌شود و برای رسم پس زمینه بلافاصله به زبانه پس‌زمینه و ویرایشگر نقاشی هدایت می‌شوید.

افزودن پس زمینه با کمک گزینه نقاشی

با انتخاب گزینه غافل‌گیر کننده (آیکن ستاره)، یک پس زمینه تصادفی از میان پس زمینه های آماده اسکرچ به پروژه اضافه می‌شود.

افزودن پس زمینه با کمک گزینه غافل‌گیر کننده

با کلیک روی گزینه بارگذاری پس‌زمینه هم می‌توانید تصویری را از روی دستگاه خود آپلود کنید و به عنوان یک پس زمینه جدید به پروژه اضافه کنید. برای این منظور می‌توانید از فایل های تصویری با پسوندهای رایج .bmp, .jpg, .png, .gif و .svg استفاده کنید. (برای دانلود پس‌زمینه به فهرست پس زمینه های اسکرچ در تک دیک نگاهی بیندازید).

اضافه کردن پس زمینه با کمک گزینه بارگذاری پس زمینه

مشاهده پس زمینه های پروژه، انتخاب، ویرایش و حذف پس زمینه ها در زبانه پس زمینه

برای ادامه روی بخش جزئیات صحنه یا پس‌زمینه‌ها کلیک کنید تا این بخش مشابه تصویر زیر انتخاب شود.

انتخاب بخش پس زمینه ها در اسکرچ

با انجام این کار در ناحیه کد می‌توانید اسکریپت یا کد مربوط به صحنه را مشاهده کنید. علاوه بر این، زبانه پس‌زمینه جایگزین زبانه حالت‌ها می‌شود. در زبانه پس‌زمینه و زبانه صداها پس زمینه های مختلف پروژه و صداهایی که به صحنه اختصاص داده شده قابل مشاهده است.

آشنایی با پس زمینه ها (یا Backdrops) و بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ
نمایی از ویرایشگر و زبانه کد اسکرچ هنگامی که بخش جزئیات صحنه انتخاب شده است.

زبانه پس‌زمینه

روی زبانه پس زمینه کلیک کنید. به این ترتیب فهرست پس زمینه‌های پروژه در قالب یک نوار کناری همراه با ویرایشگر نقاشی اسکرچ نمایش داده می‌شود.

زبانه پس زمینه و ویرایشگر نقاشی اسکرچ
زبانه پس زمینه و ویرایشگر نقاشی اسکرچ

فرض کنید یک پس زمینه دیگر مشابه تصویر زیر به پروژه اضافه کرده‌اید. حالا با انتخاب یکی از پس‎‌زمینه‌ها در نوار کناری این زبانه، تصویر موردنظر به عنوان پس زمینه فعلی صحنه انتخاب می‌شود. البته این پس‌زمینه با کمک برنامه نویسی و قطعه های کد نیز قابل تغییر است.

انتخاب پس زمینه
پس زمینه انتخاب شده در زبانه پس زمینه، روی ناحیه صحنه نمایش داده می‌شود.

اگر می‌خواهید پس زمینه ای را ویرایش و تغییر دهید لازم است ابتدا آن را در نوار کناری زبانه پس زمینه انتخاب کنید. سپس با کمک ابزارهای موجود در ویرایشگر نقاشی اسکرچ تغییرات لازم را روی پس زمینه انجام دهید یا پس زمینه خود را نقاشی کنید.

هر آیتم در نوار کناری این زبانه دارای یک نام و شماره است که همراه با تصویر بندانگشتی و ابعاد تصویر پس زمینه نمایش داده می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این جزئیات را مشاهده کنید.

نمایی از جزئیات تصاویر پس زمینه در نوار کناری زبانه پس زمینه اسکرچ

تکثیر، ذخیره و حذف پس زمینه ها

برای تکثیر، ذخیره یا حذف یکی از پس زمینه ها می‌توانید روی تصویر موردنظر راست کلیک کنید. سپس گزینه مناسب را از منوی نمایان شده انتخاب کنید.

منوی راست کلیک تصاویر پس زمینه در نوار کناری زبانه پس زمینه اسکرچ

با انتخاب گزینه تکثیر (به انگلیسی: Duplicate)، یک پس زمینه جدید مشابه با همان پس زمینه به فهرست پس زمینه های پروژه اضافه می‌شود. با انتخاب گزینه ذخیره در فایل (به انگلیسی: Export)، پس زمینه موردنظر در قالب یک فایل تصویر روی دستگاه شما ذخیره می‌شود. (به این ترتیب می‌توانید با بارگذاری تصویر پس زمینه، از آن در سایر پروژه های اسکرچ و … استفاده کنید).

برای حذف یک پس زمینه هم می‌توانید از گزینه حذف (به انگلیسی: Delete) در همین منو کمک بگیرید. علاوه بر این می‌توانید ابتدا پس زمینه موردنظر را انتخاب کنید سپس روی نماد سطل زباله کنار آن کلیک کنید تا پس زمینه انتخابی حذف شود.

حذف یک پس زمینه در زبانه پس زمینه اسکرچ

شما می‌توانید با کمک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید در پایین همین نوار، پس زمینه جدیدی به پروژه اضافه کنید. عملکرد این دکمه نیز درست مشابه با دکمه هم نام با آن در بخش جزئیات صحنه است.

دکمه پس زمینه ای را انتخاب کنید برای افزودن پس زمینه در نوار کناری زبانه پس زمینه اسکرچ

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “آشنایی با بخش جزئیات صحنه، پس زمینه ها و نحوه افزودن یا ویرایش آن‌ها در اسکرچ

 • حنا

  سلام چطور هر وکتور در بک دراپ جدا گانه بزارم جوری که در بک دارپ بعدی نشون نده

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام متأسفانه منظورتون رو متوجه نشدم. هر پس زمینه یا بک دراپ محتوای مستقل خودش رو داره. لطفا مشکل تون رو دقیق تر بفرمایید تا متوجه منظورتون بشم.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *