آشنایی با بخش جزئیات صحنه، پس زمینه ها و نحوه افزودن یا ویرایش آن‌ها در اسکرچ

در قسمت‌های قبلی مجموعه آموزشی اسکرچ با مفهوم پس زمینه ها آشنا شدید. در این قسمت قصد داریم شما را با بخش جزئیات صحنه و نحوه اضافه یا حذف کردن پس زمینه ها آشنا کنیم.

پس زمینه ها و بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ

همانطور که در قسمت‌های پیشین گفته شد پس زمینه (یا Backdrop) در اسکرچ به تصویر یا گرافیکی گفته می‌شود که روی صحنه قرار می‌گیرد و پشت شکلک‌های موجود در صحنه نمایش داده می‌شود.

نمایی از پس زمینه زمین بیسبال و گربه اسکرچ روی صحنه
نمایی از پس زمینه زمین بیسبال و گربه اسکرچ روی صحنه

بیشتر بخوانید: آشنایی با ناحیه صحنه در اسکرچ

در بخش جزئیات صحنه که با عنوان صحنه (یا Stage) در ویرایشگر اسکرچ مشخص شده می‌توانید به پروژه خود پس زمینه جدیدی اضافه کنید. این بخش کوچک کنار بخش شکلک‌ها در رابط کاربری ویرایشگر اسکرچ قابل مشاهده است.

بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ
بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ

اضافه کردن پس زمینه به پروژه

اگر مایلید پس زمینه جدیدی به پروژه خود اضافه کنید می‌توانید از دکمه‌ای که برای همین منظور در بخش جزئیات صحنه قرار گرفته استفاده کنید.

دکمه افزودن پس زمینه در ویرایشگر اسکرچ
دکمه افزودن پس زمینه در ویرایشگر اسکرچ

با قرار دادن نشانگر ماوس روی این دکمه، گزینه‌هایی مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر از صفحه های لمسی استفاده می‌کنید با اولین ضربه روی این دکمه، همین گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

اضافه کردن پس زمینه در اسکرچ

اضافه کردن پس زمینه از میان پس زمینه های آماده اسکرچ

با کلیک کردن یا ضربه مجدد روی دکمه فوق، فهرست پس زمینه های آماده اسکرچ مشابه با تصویر زیر آشکار می‌شود. البته می‌توانید روی گزینه‌ای که با آیکن ذره‌بین بالای همین دکمه قابل مشاهده است نیز کلیک کنید.

اضافه کردن پس زمینه از میان پس زمینه های آماده اسکرچ

خوشبختانه اسکرچ مجموعه نسبتا بزرگ و متنوعی از پس زمینه ها را برای شما آماده کرده است. در این صفحه ده‌ها پس زمینه جذاب در دسته‌بندی‌های مختلفی مانند ورزش، بیرون و داخل خانه، زیر آب و … قرار گرفته‌اند. با کلیک روی عنوان دسته بندی در بالای صفحه، فهرست پس زمینه ها به همان دسته محدود می‌شود. در جعبه جستجوی بالای صفحه هم می‌توانید پس زمینه موردنظرتان را براساس نام جستجو کنید. (در صورتی که از افزودن پس زمینه جدید منصرف شده‌اید روی دکمه بازگشت در بالای صفحه کلیک کنید).

با کلیک روی هر تصویر، پس زمینه آن به پروژه اضافه می‌شود.

سایر روش‌های اضافه کردن پس زمینه به پروژه در اسکرچ

علاوه بر روش فوق می‌توانید تصویری از کامپیوتر خود را به عنوان پس زمینه به پروژه‌تان اضافه کنید یا پس زمینه را خودتان نقاشی کنید و یا یکی از پس زمینه های آماده اسکرچ را به صورت تصادفی به پروژه اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از سه گزینه دیگری که برای افزودن پس زمینه از طریق دکمه فوق فراهم شده استفاده کنید.

برای رسم پس زمینه با استفاده از ویرایشگر نقاشی اسکرچ کافیست روی گزینه نقاشی (با آیکن قلم مو) کلیک کنید. با انجام این کار یک پس زمینه جدید ایجاد می‌شود و برای رسم پس زمینه بلافاصله به زبانه پس‌زمینه و ویرایشگر نقاشی هدایت می‌شوید.

افزودن پس زمینه با کمک گزینه نقاشی

با انتخاب گزینه غافل‌گیر کننده (آیکن ستاره)، یک پس زمینه تصادفی از میان پس زمینه های آماده اسکرچ به پروژه اضافه می‌شود.

افزودن پس زمینه با کمک گزینه غافل‌گیر کننده

با کلیک روی گزینه بارگذاری پس‌زمینه هم می‌توانید تصویری را از روی دستگاه خود آپلود کنید و به عنوان یک پس زمینه جدید به پروژه اضافه کنید. برای این منظور می‌توانید از فایل های تصویری با پسوندهای رایج .bmp, .jpg, .png, .gif و .svg استفاده کنید. (برای دانلود پس‌زمینه به فهرست پس زمینه های اسکرچ در تک دیک نگاهی بیندازید).

اضافه کردن پس زمینه با کمک گزینه بارگذاری پس زمینه

مشاهده پس زمینه های پروژه، انتخاب، ویرایش و حذف پس زمینه

برای ادامه روی بخش جزئیات صحنه یا پس‌زمینه‌ها کلیک کنید تا این بخش مشابه تصویر زیر انتخاب شود.

انتخاب بخش پس زمینه ها در اسکرچ

با انجام این کار در ناحیه کد می‌توانید اسکریپت یا کد مربوط به صحنه را مشاهده کنید. علاوه بر این زبانه پس‌زمینه جایگزین زبانه حالت‌ها می‌شود. در زبانه پس‌زمینه و زبانه صداها پس زمینه های مختلف پروژه و صداهایی که به صحنه اختصاص داده شده قابل مشاهده است.

آشنایی با پس زمینه ها (یا Backdrops) و بخش جزئیات صحنه در ویرایشگر اسکرچ
نمایی از ویرایشگر و زبانه کد اسکرچ هنگامی که بخش جزئیات صحنه انتخاب شده است.

حالا روی زبانه پس زمینه کلیک کنید. به این ترتیب فهرست پس زمینه‌های پروژه همراه با ویرایشگر نقاشی اسکرچ نمایش داده می‌شود.

زبانه پس زمینه و ویرایشگر نقاشی اسکرچ
زبانه پس زمینه و ویرایشگر نقاشی اسکرچ

فرض کنید یک پس زمینه دیگر مشابه تصویر زیر به پروژه اضافه کرده‌اید. حالا با انتخاب یکی از پس‎‌زمینه‌ها در این زبانه، تصویر موردنظر به عنوان پس زمینه فعلی صحنه انتخاب می‌شود. البته این پس‌زمینه با کمک برنامه نویسی نیز قابل تغییر است.

انتخاب پس زمینه
پس زمینه انتخاب شده در زبانه پس زمینه، روی ناحیه صحنه نمایش داده می‌شود.

اگر می‌خواهید پس زمینه ای را ویرایش و تغییر دهید لازم است ابتدا آن را در زبانه پس زمینه انتخاب کنید. سپس با کمک ابزارهای موجود در ویرایشگر نقاشی اسکرچ تغییرات لازم را روی پس زمینه انجام دهید یا پس زمینه خود را نقاشی کنید.

برای حذف پس زمینه هم کافیست پس از انتخاب آن روی سطل زباله کنار پس زمینه کلیک کنید. البته به جای این کار می‌توانید روی پس زمینه موردنظرتان راست کلیک کنید و گزینه حذف را انتخاب کنید.

حذف یک پس زمینه در زبانه پس زمینه اسکرچ

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *