تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد لیست چندسطحی در مایکروسافت ورد

در مقاله آشنایی با انواع لیست ها با لیست های چند سطحی (Multilevel lists) در ورد به شکل خلاصه آشنا شدید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد، نحوه ایجاد لیست های چندسطحی و جزئیات آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

شما می‌توانید در ورد لیست های نشانه دار و شماره دار را به صورت چند سطحی با تعداد سطوح مختلف ایجاد کنید. در این لیست‌ها هر عنصر می‌تواند یک لیست دیگر (یا زیرلیست) را دربربگیرد. دندانه گذاری (یا فاصله از ابتدای خط) برای عناصر لیست های داخلی به ترتیب سطح افزایش پیدا می‌کند. در تصویر زیر نمونه‌هایی از دو لیست چند سطحی نشانه دار و شماره دار را مشاهده می‌کنید.

نمونه ای از یک لیست چندسطحی نشانه دار و یک لیست چند سطحی شماره دار در مایکروسافت ورد
نمونه‌هایی از یک لیست چندسطحی نشانه دار (سمت راست) و یک لیست چندسطحی شماره دار (سمت چپ) در مایکروسافت ورد

چگونه در ورد یک لیست چندسطحی ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک لیست چندسطحی در ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا یک لیست نشانه دار یا شماره دار معمولی ایجاد کنید.

گام دوم: برای هر عنصری از لیست که می‌خواهید در یک سطح دیگر قرار بگیرد یکی از اعمال زیر را انجام دهید:

الف. اگر می‌خواهید عنصر جاری به سطح بعدی (یا داخلی‌تر) منتقل شود می‌توانید در ابتدای عنصر، کلید تب (Tab) را فشار دهید. همینطور می‌توانید در زبانه Home ریبون روی دکمه Increase Indent (در گروه Paragraph) کلیک کنید. به این ترتیب میزان ایندنت یا فاصله از ابتدای خط افزایش پیدا می‌کند و عنصر در زیرلیست عنصر قبلی خود قرار می‌گیرد.

ب. اگر می‌خواهید عنصر جاری از سطح فعلی به سطح قبلی (یا خارجی) منتقل شود می‌توانید در ابتدای عنصر، میانبر Shift+Tab را فشار دهید. همینطور می‌توانید در زبانه Home ریبون روی دکمه Decrease Indent (در گروه Paragraph) کلیک کنید. به این ترتیب میزان ایندنت یا فاصله از ابتدای خط کاهش پیدا می‌کند.

نکته 1: با انجام چند مرتبه‌ای اعمال فوق به صورت متوالی (برای مثال فشردن مجدد کلید Tab) می‌توانید سطح عنصر فعلی را بیشتر افزایش یا کاهش دهید.

نکته 2: زمانی که در یک لیست چندسطحی کلید Enter را برای ایجاد عنصر بعدی فشار می‌دهید، عنصر جدید در سطح کنونی باقی می‌ماند. برای مثال اگر عنصر فعلی در سطح دوم یک لیست چندسطحی قرار دارد با فشردن کلید Enter در انتهای این عنصر، عنصر جدید نیز در همان سطح دوم درج می‌شود.

تغییر نشانه و شیوه شماره گذاری در لیست های چند سطحی نشانه دار و شماره دار ورد

همانطور که در تصویر فوق مشاهده کردید در لیست های چندسطحی نشانه دار، ورد برای هر سطح از نشانه های متفاوتی در ابتدای عناصر استفاده می‌کند. به طور مشابه در لیست های چندسطحی شماره دار نیز نحوه شماره گذاری برای عناصر سطوح مختلف براساس یک الگوی از پیش تعیین شده مشخص می‌شود.

با این حال شما می‌توانید نشانه ها و شیوه شماره گذاری سطوح مختلف در لیست های چند سطحی را تغییر دهید. برای این منظور کافیست روی فلش کنار دکمه Multilevel List در زبانه Home کلیک کنید و از گالری نمایان شده، الگوی مناسب خود را برای لیست چندسطحی انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Define New Multilevel List یک الگوی سفارشی برای سطوح مختلف لیست مشخص کنید. همینطور می‌توانید با کمک گزینه Change List Level و انتخاب یک سطح مشخص، عنصر فعلی را بلافاصله به سطح موردنظر منتقل کنید.

تغییر الگوی لیست های چندسطحی یا چند سطحی (Multilevel list) در ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *