تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد لیست های شماره دار و نشانه دار در مایکروسافت ورد

در بخش قبلی به صورت خلاصه با انواع لیست ها در ورد و جزئیات آن‌ها آشنا شدید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد روش های ایجاد لیست های شماره دار (یا مرتب) و لیست های نشانه دار (نامرتب یا بدون ترتیب) را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: آشنایی با لیست ها در مایکروسافت ورد

نحوه ایجاد لیست ها در مایکروسافت ورد

برای ایجاد یک لیست در ورد لازم است ابتدا کرسر یا مکان نمای متنی را در محلی از سند قرار دهید که مایلید لیست در آن نقطه درج شود. در ادامه بسته به اینکه می‌خواهید یک لیست شماره دار یا نشانه دار ایجاد کنید کافیست یکی از روش‌های زیر را دنبال کنید.

ایجاد لیست نشانه دار یا نامرتب در ورد

برای ایجاد لیست نشانه دار یا نامرتب می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

روش اول: یک نماد ستاره یا * در ابتدای پاراگراف تایپ کنید. سپس کلید فاصله یا تب را فشار دهید. با انجام این کار نماد ستاره به یک نشانه پیشفرض دایره تبدیل می‌شود و یک لیست نشانه دار در محل جاری ایجاد می‌شود. حالا می‌توانید متن عنصر اول لیست را وارد کنید.

روش دوم: روی دکمه Bullets در گروه Paragraph زبانه Home کلیک کنید تا به حالت فرورفته دربیاید. با انجام این کار به صورت خودکار یک نشانه دایره در محل مکان نما درج می‌شود و یک لیست نشانه دار ایجاد می‌شود. حالا می‌توانید متن عنصر اول لیست را وارد کنید.

نمایی از دکمه Bullets در زبانه Home ریبون ورد برای ایجاد لیست نشانه دار یا نامرتب
دکمه Bullets در زبانه Home ریبون

ایجاد لیست شماره دار یا مرتب در ورد

برای ایجاد لیست شماره دار یا مرتب می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

روش اول: عدد 1 و پس از آن یک نقطه در ابتدای پاراگراف تایپ کنید (نتیجه در زبان‌های راست به چپ مانند فارسی به صورت 1. خواهد بود). سپس کلید فاصله یا تب را فشار دهید. با انجام این کار یک لیست شماره دار ایجاد می‌شود. حالا می‌توانید متن عنصر اول لیست را وارد کنید.

روش دوم: روی دکمه Numbering در گروه Paragraph زبانه Home کلیک کنید تا به حالت فرورفته دربیاید. با انجام این کار به صورت خودکار عدد 1 همراه با نقطه در محل مکان نما درج می‌شود و یک لیست شماره دار ایجاد می‌شود. حالا می‌توانید متن عنصر اول لیست را وارد کنید.

نمایی از دکمه Numbering در زبانه Home ریبون ورد برای ایجاد لیست شماره دار یا مرتب
دکمه Numbering در زبانه Home ریبون

وارد کردن سایر عناصر و تکمیل لیست

پس از اینکه مطابق یکی از روش‌های فوق لیست موردنظر خود را ایجاد کردید و متن عنصر اول را وارد کردید برای ایجاد عنصر بعدی کافیست کلید Enter را فشار دهید. به این ترتیب ورد به شکل خودکار فرمت لیست را به پاراگراف بعدی منتقل می‌کند. برای مثال در یک لیست نشانه دار، نشانه در ابتدای عنصر جدید نیز درج می‌شود و در یک لیست شماره دار هم عنصر جدید با شماره مناسب مشخص می‌شود. در ادامه می‌توانید متن عنصر جدید را وارد کنید. به همین ترتیب با فشردن کلید Enter عناصر دیگری را به لیست اضافه کنید و متن هر عنصر را وارد کنید.

برای پایان بخشیدن به لیست می‌توانید پس از ایجاد عنصر جدید یک بار دیگر کلید Enter را فشار دهید تا عنصر جدید حذف و یک پاراگراف عادی جایگزین آن شود (در مجموع دو بار کلید Enter را پشت سر هم فشار دهید). در روش دیگر به جای اینکه کلید Enter را دوباره فشار دهید می‌توانید بسته به نوع لیست روی دکمه Numbering یا Bullets در زبانه Home کلیک کنید تا از حالت فرورفته خارج شود یا روی فلش کنار آن‌ها کلیک کنید و از بخش باز شده گزینه None را انتخاب کنید.

گزینه None برای پایان دادن به لیست

تبدیل پاراگراف های فعلی به لیست شماره دار یا نشانه دار

شما می‌توانید در ورد پاراگراف هایی که قبلا نوشته‌اید را هم به لیست تبدیل کنید. بنابراین اگر فهرستی از چند عنصر دارید که به صورت ساده نوشته شده است می‌توانید به راحتی آن‌ها را به یک لیست تبدیل کنید.

برای این منظور لازم است ابتدا پاراگراف‌های موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Numbering یا Bullets در زبانه Home کلیک کنید تا پاراگراف های انتخابی به یک لیست شماره دار یا نشانه دار تبدیل شوند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *