تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

فشرده سازی تصویر در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید تعداد زیادی تصویر با کیفیت و ابعاد بالا را در یک سند ورد قرار دهید. در چنین حالتی احتمالا حجم فایل نهایی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. شما می‌توانید با کمک قابلیت فشرده سازی تصویر در مایکروسافت ورد، حجم تصاویر موجود در سند و بالتبع حجم فایل ورد را کاهش دهید. به این ترتیب ارسال یا به اشتراک گذاری فایل ورد آسان‌تر می‌شود و در فضای دیسک نیز صرفه‌جویی می‌کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه فشرده سازی و کاهش حجم تصویر در ورد آشنا می‌شوید.

نحوه فشرده کردن تصویر یا تصاویر موجود در سند ورد

برای فشرده کردن تصاویر موجود در یک سند ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: اگر می‌خواهید حجم یک تصویر مشخص را در سند کاهش دهید ابتدا تصویر موردنظر را انتخاب کنید. برای کاهش حجم تمام تصاویر موجود در سند نیز لازم است ابتدا یکی از تصاویر را انتخاب کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به تصاویر در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی تصویر یا انتخاب آن، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی گزینه Compress Pictures در گروه Adjust کلیک کنید.

گزینه Compress pictures در ریبون ورد برای فشرده کردن تصاویر
گزینه Compress pictures در زبانه Picture Tools – Format

با انجام این کار پنجره‌ای به نام Compress Pictures مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

نمایی از پنجره Compress Pictures برای فشرده‌سازی تصاویر در ورد
نمایی از پنجره Compress Pictures در ورد

گام سوم: در این مرحله می‌توانید تنظیمات موردنیاز خود را برای فشرده‌سازی تصاویر در پنجره Compress Pictures انجام دهید. اگر چک باکس Apply only to this picture در این پنجره تیک خورده باشد فشرده سازی تنها روی تصویر انتخابی اعمال می‌شود. اگر تیک کنار این گزینه را بردارید این فرایند روی تمام تصاویر موجود در سند انجام می‌شود. گزینه Delete cropped areas of pictures نیز اطلاعات مربوط به نواحی کراپ شده تصاویر را از فایل سند حذف می‌کند.

در بخش Resolution هم می‌توانید رزولوشن (یا بهتر بگوییم تراکم پیکسلی) موردنیاز خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید این گزینه را براساس کاربرد موردنظرتان (مانند پرینت، استفاده در وب، ارسال از طریق ایمیل و …) مشخص کنید. (معمولا با کاهش میزان ppi، حجم تصویر نیز کاهش پیدا می‌کند).

گام چهارم: در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات روی تصاویر اعمال شود.

یک نکته در مورد کاهش حجم تصاویر در ورد

فراموش نکنید فشرده‌سازی تصاویر می‌تواند کیفیت تصویر اصلی را کاهش دهد. بنابراین اگر نتیجه این فرایند رضایت شما را جلب نکرد می‌توانید با کمک قابلیت آندو در ورد، تغییرات را به حالت قبل برگردانید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *