تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش آندو (Undo)، ریدو (Redo) و تکرار (Repeat) اعمال در مایکروسافت ورد

هنگام ویرایش اسناد ورد در موارد بسیاری پیش می‌آید که از نتیجه عمل انجام شده ناراضی هستید یا آن را به اشتباه انجام داده‌اید. در چنین شرایطی قابلیت‌های آندو (Undo) و ریدو (Redo) به کمک شما می‌آیند. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با قابلیت‌های آندو، ریدو و تکرار اعمال و همچنین نحوه انجام آن‌ها در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

بازگردانی عمل انجام شده به حالت قبل یا آندو (Undo) کردن در ورد

تصور کنید بخش بزرگی از متن سند را به اشتباه حذف کرده‌اید و آن را ذخیره هم نکرده‌اید. اگر یک کاربر ساده باشید ممکن است حس کنید با یک فاجعه روبرو شده‌اید. اما نگران نباشید. خوشبختانه لازم نیست تمام متن خود را مجددا تایپ کنید. در این شرایط با کمک قابلیت آندو (Undo) در ورد می‌توانید متنی که حذف کرده‌اید را برگردانید. در واقع Undo امکان بازگردانی عمل انجام شده (در این مثال حذف متن) به حالت قبل را برای شما فراهم می‌کند.

برای بازگردانی یا آندو کردن آخرین عملی که انجام داده‌اید کافیست روی دکمه Undo در نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar) کلیک کنید. علاوه بر این می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+Z کمک بگیرید.

دکمه آندو یا Undo در نوار ابزار دسترسی سریع ورد
نمایی از دکمه Undo در نوار ابزار دسترسی سریع ورد

با تکرار کلیک روی دکمه Undo یا فشردن Ctrl+Z، می‌توانید اعمال انجام شده بیشتری را به ترتیب آندو کنید.

آندوی سریع چند عمل در ورد

شما می‌توانید برای آندو کردن یکباره چندین عمل ابتدا روی فلش کنار دکمه Undo در نوار ابزار دسترسی سریع کلیک کنید. با انجام این کار در لیستی که پایین دکمه نمایش داده می‌شود فهرست اعمال انجام شده پیشین آشکار می‌شود. بالاترین عنصر این لیست تازه‌ترین عمل انجام شده‌ای است که می‌توانید آندو کنید. با کلیک روی هرکدام از آیتم‌های این لیست، عمل مربوطه همراه با تمام اعمالی که پس از آن انجام داده‌اید آندو می‌شوند. (هنگامی که نشانگر ماوس را روی آیتم‌های این لیست حرکت می‌دهید اعمالی که با کلیک کردن آندو خواهند شد مشابه تصویر زیر هایلایت می‌شوند).

لیست دکمه Undo در نوار ابزار دسترسی سریع ورد
نمایی از لیست اعمال پیشین که با کلیک روی فلش کنار دکمه Undo آشکار می‌شود.

نکته 1: در ورد به صورت پیشفرض می‌توانید تا حداکثر صد عمل انجام شده اخیر را آندو کنید.

نکته 2: توجه داشته باشید لزوما تمام اعمالی که در ورد انجام می‌دهید را نمی‌توانید آندو کنید. برای مثال شما نمی‌توانید ذخیره کردن فایل را آندو کنید.

نکته 3: اگر عملی برای آندو کردن وجود نداشته باشد این قابلیت و دکمه مربوطه غیرفعال خواهد شد.

انجام مجدد عمل آندو شده یا ریدو (Redo) کردن در ورد

اگر از آندو کردن عملی پشیمان شده‌اید چاره کار شما در قابلیت ریدو (Redo) نهفته است.

برای انجام مجدد عملی که آندو کرده‌اید می‌توانید روی دکمه Redo در نوار ابزار دسترسی سریع کلیک کنید. فراموش نکنید این دکمه تنها در صورتی که عملی را آندو کرده باشید آشکار می‌شود. افزون بر این می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+Y یا F4 هم برای Redo کمک بگیرید.

دکمه ریدو یا Redo در نوار ابزار دسترسی سریع ورد
نمایی از دکمه Redo در نوار ابزار دسترسی سریع ورد

به طور مشابه با تکرار کلیک روی دکمه Redo و یا فشردن Ctrl+Y (یا F4) می‌توانید اعمال آندو شده بیشتری را ریدو کنید.

تکرار (Repeat) عمل در ورد

به منظور تکرار یک عمل در ورد (مانند الصاق یا Paste کردن) می‌توانید از قابلیت تکرار (Repeat) کمک بگیرید. برای تکرار عمل اخیر کافیست روی دکمه Repeat در نوار ابزار دسترسی سریع کلیک کنید. (این دکمه در صورت لزوم جایگزین دکمه Redo می‌شود). همچنین می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+Y یا F4 کمک بگیرید.

دکمه تکرار یا Repeat در نوار ابزار دسترسی سریع ورد
نمایی از دکمه Repeat در نوار ابزار دسترسی سریع ورد

با کلیک مجدد روی این دکمه یا فشردن مجدد میانبر فوق می‌توانید چندین بار عمل اخیر را تکرار کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *