تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد لینک ایمیل در HTML

لینک های ایمیل نوع خاصی از لینک ها در HTML هستند که با کلیک روی آن‌ها، صفحه نگارش یا ارسال پیام در برنامه پیشفرض ایمیل برای کاربر باز می‌شود. امکان تکمیل خودکار جزئیات پیام (نظیر آدرس ایمیل گیرنده پیام، موضوع و …) نیز با کمک این لینک‌ها وجود دارد.

برای ایجاد لینک های ایمیل مشابه با سایر لینک ها از المان <a> استفاده می‌شود. در این المان ها امکان تعیین مقدار پیشفرض برای آدرس ایمیل گیرنده پیام و … با کمک خصوصیت href فراهم می‌شود.

معمولا از لینک های ایمیل برای ساده‌سازی ارتباط کاربران با صاحبان سایت و آماده کردن خودکار صفحه نگارش پیام استفاده می‌شود. به این ترتیب کاربر بدون نیاز به کپی کردن آدرس ایمیل می‌تواند با کلیک روی یک لینک، وارد صفحه ارسال ایمیل در برنامه مناسب شود. آدرس ایمیل موردنظر نیز به صورت خودکار داخل فیلد گیرنده ایمیل درج می‌شود.

نحوه ایجاد لینک ایمیل

برای ایجاد لینک ایمیل در HTML، لازم است از اسکیمای mailto: در ابتدای نشانی لینک (یا خصوصیت href) استفاده کنید. در ساده‌ترین و رایج‌ترین حالت، صرفا نشانی ایمیل مقصد یا گیرنده مشابه با مثال زیر پس از mailto: درج می‌شود.

<a href="mailto:info@example.com">Send email</a>

نتیجه کد فوق به صورت لینک زیر خواهد بود. با کلیک روی این لینک، برنامه ایمیل باز می‌شود و صفحه ارسال پیام جدید به صورت آماده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. فیلد گیرنده پیام نیز با نشانی ایمیلی که در لینک مشخص شده (یعنی info@example.com) تکمیل می‌شود.

یکی از رویکردهای رایج برای ایجاد لینک پست الکترونیک اینست که نشانی گیرنده را به عنوان محتوای داخلی لینک نیز درج می‌کنند. به این ترتیب کاربر با مشاهده متن لینک متوجه می‌شود از این لینک برای ارسال ایمیل جدید به چه آدرسی استفاده می‌شود.

<a href="mailto:info@example.com">info@example.com</a>

نتیجه کد فوق به صورت لینک زیر خواهد بود.

فراموش نکنید درج نشانی ایمیل مقصد در خصوصیت href کاملا اختیاری است. به عبارت بهتر اگر مقدار خصوصیت href را مشابه با مثال زیر تنها به صورت mailto: درج کنید صفحه ارسال ایمیل بدون آدرس گیرنده پیشفرض باز می‌شود. از این روش معمولا برای ایجاد لینک های اشتراک گذاری استفاده می‌شود.

<a href="mailto:">Send email</a>

تعیین جزئیات بیشتر در لینک ایمیل

شما می‌توانید علاوه بر نشانی ایمیل گیرنده، جزئیات بیشتری را در لینک های ایمیل مشخص کنید. به عنوان مثال می‌توانید برای فیلد موضوع (subject)، فیلدهای cc و bcc و حتی بدنه پیام ایمیل (body)، مقادیر پیشفرض موردنظر خود را توسط لینک مشخص کنید.

برای این منظور کافیست فیلدهای موردنظر را در قالب کوئری ها به نشانی لینک اضافه کنید. به این ترتیب که ابتدا یک علامت ? پس از بخش اصلی نشانی قرار دهید و هر فیلد را به صورت جفت نام و مقدار فیلد مشخص کنید. هر جفت را هم می‌توانید با کمک یک علامت & از یکدیگر جدا کنید. در مثال زیر نمونه‌ای از تعیین این جزئیات در یک المان <a> را مشاهده می‌کنید.

<a href="mailto:info@example.com?cc=support@example.com&bcc=support2@example.com&subject=sample%20text&body=sample%20text">Send email</a>

نتیجه کد فوق به صورت لینک زیر خواهد بود. در این مثال با کلیک روی لینک، علاوه بر آدرس ایمیل گیرنده، فیلدهای cc و bcc به ترتیب با آدرس های support@example.com و support2@example.com پر می‌شوند. فیلد subject و بخش بدنه در پیام جدید نیز با مقدار یکسان و پیشفرض sample text پر می‌شوند.

فراموش نکنید تمام نشانی (شامل موضوع پیام و بدنه ایمیل) می‌بایست به شکل مناسب برای URL ها انکد (URL Encoded) شده باشد. در URL Encoding، محتوای نشانی در قالب کاراکترهای مجاز خود (محدود به ASCII) انکد می‌شود. (برای نمونه در عبارت sample text طی URL Encoding، صرفا مقدار %20 جایگزین فاصله می‌شود. به همین دلیل در مثال فوق این عبارت به صورت sample%20text برای subject و body درج می‌شود).

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *