تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

یو اس بی او تی جی USB OTG

یو اس بی او تی جی یا USB OTG چیست؟

یو اس بی او تی جی (USB OTG یا USB On-The-Go به اختصار OTG) برای دستگاه‌های مبتنی بر USB (نظیر بسیاری از تبلت ها و گوشی های هوشمند) این امکان را فراهم می‌آورد که به عنوان یک میزبان عمل کنند و ابزارهای USB دیگری مانند فلش درایو USB، دوربین دیجیتال، چاپگر، ماوس و صفحه کلید به آن‌ها متصل شوند.

در واقع استفاده از او تی جی، اینگونه دستگاه‌ها را (در صورتی که از OTG پشتیبانی کنند) قادر می‌سازد تا هر دو نقش میزبان (Host) یا ارباب (Master) و مهمان (Guest) یا پیرو (Slave) را ایفا کنند. به عنوان مثال زمانی که گوشی هوشمندی به پورت USB یک رایانه (میزبان) متصل می‌شود ممکن است تنها نقش یک فضای ذخیره سازی (مهمان) را داشته باشد اما زمانی که یک فلش مموری از طریق کابل OTG به همان گوشی هوشمند متصل می‌شود گوشی در نقش یک میزبان می‌تواند فایل‌های ذخیره شده روی آن را بخواند، فایلی را در آن ذخیره کند یا تغییر دهد.

دو انتهای یک کابل OTG با حروف A و B نامگذاری می‌شوند. دستگاهی که به انتهای A متصل می‌شود A-device نام دارد و در حالت پیش فرض نقش میزبان را ایفا می‌کند و B-device نیز نقش دستگاه جانبی را بازی می‌کند. هنگام اتصال دو ابزار USB به یکدیگر (که یکی از آن‌ها یک ابزار OTG است) ارتباطی میان آن‌ها شکل می‌گیرد. کنترل این ارتباط برعهده میزبان است و در سمت دیگر، مهمان (به عنوان دستگاه جانبی) قرار می‌گیرد. معمولا در چنین ارتباطی، میزبان تأمین کننده انرژی خواهد بود.

در صورتی که دستگاه گوشی هوشمند یا تبلت شما سازگار با OTG باشد می‌توانید با کمک یک کابل OTG، فلش مموری یا هارد اکسترنال خود را به آن متصل کنید؛ با اتصال ماوس یا صفحه کلید، گوشی و تبلت خود را به آسانی کنترل کنید و با اتصال گوشی خود به پرینتر بدون نیاز به یک رایانه تصاویر موجود در حافظه گوشی را چاپ کنید و یا حتی با اتصال دسته‌های بازی به آن، تجربه بهتری در بازی با دستگاه هوشمندتان داشته باشید.

کابل او تی جی USB OTG Cable
کابل او تی جی میکرو – از رایج‌ترین انواع کابل‌های او تی جی که انتهای آن یک پلاگ میکرو یو اس بی نوع B قرار دارد و می‌توانید از همین سمت، کابل را به گوشی هوشمند یا تبلت خود متصل کنید. در صورتی که دستگاه شما با OTG سازگار باشد می‌توانید ابزارهای جانبی رایجی که به یو اس بی استاندارد نوع A ختم می‌شوند (نظیر اغلب فلش درایوهای یو اس بی) را به سر دیگر کابل متصل کنید.
کابل او تی جی USB OTG Cable
اتصال یک چاپگر به گوشی هوشمند با استفاده از کابل OTG

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *