دستگاه جانبی Peripheral device

دستگاه جانبی یا Peripheral device چیست؟

دستگاه جانبی (Peripheral device) به دستگاه های کمکی گفته می‌شود که در کنار قطعات اصلی کامپیوتر استفاده می‌شوند اما وجود آن‌ها ضروری نیست. از این دستگاه‌ها به اختصار با عنوان Peripheral یا دستگاه های کمکی (Auxiliary) نیز یاد می‌شود.

به عبارت دقیق‌تر، اصطلاح دستگاه جانبی به سخت افزارهایی اشاره می‌کند که برای دریافت ورودی یا ارائه خروجی به کار می‌روند اما از اجزای اصلی کامپیوتر (مانند پردازنده مرکزی، حافظه اصلی و …) محسوب نمی‌شوند. این دستگاه ها یک قابلیت اضافی برای کامپیوتر فراهم می‌کنند و یکی از ویژگی‌های متداول آن‌ها امکان اتصال ساده به کامپیوتر و همچنین جداسازی آسان است. البته دستگاه‌های کمکی در هر دو نوع داخلی یا اینترنال (Internal) و خارجی یا اکسترنال (External) وجود دارند.

ماوس، صفحه کلید، پویشگر تصویر (یا اسکنر)، سی‌دی رام درایو و میکروفن از جمله دستگاه های ورودی جانبی به شمار می‌روند. نمایشگر، چاپگر و بلندگوها نیز از جمله دستگاه های خروجی کمکی هستند. فضاهای ذخیره سازی مانند هارددیسک ها و درایوهای فلش USB نیز از دیگر دستگاه های ورودی-خروجی Peripheral محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولا با کمک کابل های مختلف (مانند کابل های USB) یا روش‌های بی‌سیم به کامپیوتر متصل می‌شوند و با قطعات اصلی آن ارتباط برقرار می‌کنند.

از آنجایی که این دستگاه ها از اجزای اصلی سیستم نیستند یک کامپیوتر بدون وجود آن‌ها نیز می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. با این حال برخی از آن‌ها مانند ماوس، صفحه کلید و نمایشگر در بسیاری از موارد برای تعامل با کامپیوتر ضروری هستند.

نمایی از یک ماوس بی سیم به عنوان یک دستگاه جانبی Peripheral device
نمایی از یک ماوس بی‌سیم. ماوس ها یکی از نمونه‌های رایج و پرکاربرد Peripheral device ها هستند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.