تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

قانون یک درصد One Percent Rule

قانون یک درصد یا One Percent Rule چیست؟

 قانون یک درصد (1% rule)، قانونی حاکم بر جوامع اینترنتی محتوا محور است که بیان می‌کند تنها یک درصد از کاربران یک وبسایت به صورت فعالانه محتواهای جدیدی تولید می‌کنند و 99 درصد باقی مانده تنها از این محتوا استفاده می‌کنند و در مباحث یا تولید محتوا فعالیت چندانی ندارند.

با وجود اینکه نمی‌توان گفت چنین قانونی بر تمام جوامع اینترنتی و وبسایت‌ها به طور دقیق برقرار است اما به نوعی نشان‌دهنده‌ی اندک بودن تعداد کاربرانی است که در جوامع اینترنتی به صورت پیوسته به تولید محتوا می‌پردازند. به عنوان مثال، براساس این قانون تخمین زده می‌شود در یک تالار گفتگوی اینترنتی از هر صد نفر تنها یک نفر پست جدیدی ارسال می‌کند و 99 نفر دیگر بدون پست کردن، تنها از آن دیدن می‌کنند.

قوانین مشابه دیگری نظیر 90-9-1 نیز وجود دارد که بیان می‌کند تنها یک درصد از کاربران، محتوای جدیدی ایجاد می‌کنند 9 درصد از آن‌ها محتوای موجود را ویرایش می‌کنند و 90 درصد باقی‌مانده بدون هرگونه مشارکتی تنها محتوا را مشاهده می‌کنند. گفتنی است افرادی که در جوامع آنلاین تنها بازدیدکننده‌اند و به تولید محتوا نمی‌پردازند را Lurker می‌نامند و عمل آن‌ها نیز اصطلاحا Lurking نامیده می‌شود (Lurking به معنای انجام یک فعالیت – در اینجا مشاهده محتوای دیگران – است بدون آنکه توسط دیگران دیده شوید یا در جامعه با آن‌ها ارتباطی برقرار کنید).

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *