تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جستجوی معکوس تصویر Reverse image search

جستجوی معکوس تصویر یا تصویریابی معکوس Reverse image search چیست؟

جستجوی معکوس تصویر یا تصویریابی معکوس (Reverse image search) روشی برای جستجوی تصاویر براساس محتوای یک تصویر نمونه است. در این تکنیک براساس محتوای یک تصویر تعیین شده، تصاویر مشابه از میان مجموعه‌ای از تصاویر جستجو و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. به همین دلیل معمولا از عبارت جستجو براساس تصویر به عنوان معادلی برای این اصطلاح استفاده می‌شود.

جستجوی معکوس تصویر یک شیوه بازیابی تصویر مبتنی بر محتوا (Content-based image retrieval یا CBIR) به شمار می‌رود. یکی از کاربردهای رایج این قابلیت را می‌توان در سرویس‌های جستجوی وب برای یافتن تصاویر مشابه با یک تصویر مشخص مشاهده کرد.

در Reverse image search به جای جستجو براساس کلمات کلیدی و عبارت‌های متنی از یک تصویر نمونه به عنوان مبنای جستجوی تصاویر استفاده می‌شود. این شیوه جستجو علاوه بر اینکه نیاز به آشنایی با المان‌های موجود در تصویر را برای یافتن تصاویر مشابه از بین می‌برد احتمال بروز خطا به دلیل وارد کردن کلمات نامناسب یا نادرست را نیز برطرف می‌کند. همچنین این روش به دلیل عدم نیاز به انتخاب و وارد کردن کلمات می‌تواند به افزایش سرعت جستجو کمک کند.

در تصویریابی معکوس کاربر می‌تواند برای انجام جستجو تصویری دلخواه را به عنوان تصویر نمونه یا مبنای جستجو تعیین کند. آپلود فایل تصویر از حافظه محلی دستگاه، وارد کردن نشانی وب تصویر یا ثبت تصویر با کمک دوربین از جمله روش‌های رایج برای تعیین یا انتخاب این تصویر می‌باشد.

کاربردهای رایج جستجوی معکوس تصویر

جستجوی معکوس تصویر دارای کاربردهای مختلفی است که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیدا کردن تصاویر مشابه با تصویر نمونه (مانند یافتن تصاویری از یک اثر باستانی یا پیدا کردن تصاویر گربه‌های در حال استراحت)
  • پیدا کردن نسخه‌های با ابعاد بزرگ‌تر یا دارای کیفیت بالاتر از یک تصویر
  • پیدا کردن وبسایت‌هایی که از تصویر تولید شده توسط شما بدون اجازه استفاده کرده‌اند
  • کسب اطلاعات بیشتر راجع به یک تصویر (مانند نام عکاس یا شرکت صاحب امتیاز عکس)
  • شناسایی اشیاء، افراد یا آیتم‌های موجود در تصویر (مانند نام یک فرد، یک محصول، اثر باستانی یا منطقه گردشگری که در تصویر نمونه قابل مشاهده است)
  • پیدا کردن وبسایت یا صفحه‌های وبی که از یک تصویر در آن‌ها استفاده شده است
  • پیدا کردن دسته‌بندی کالا یا محصول موردنظر براساس تصویر کالا در برخی فروشگاه‌های آنلاین

با توجه به کاربردهای فوق، هدفی که از تصویریابی معکوس دنبال می‌شود صرفا به پیدا کردن تصاویر محدود نمی‌شود.

نمونه‌هایی از سرویس‌های تصویریابی معکوس

سرویس جستجوی تصاویر گوگل (با بهره‌مندی از قابلیت جستجو براساس تصویر یا Search by image) و TinEye از جمله مشهورترین سرویس های جستجوی معکوس تصاویر در دنیای وب هستند. البته سایر موتورهای جستجوی شناخته شده مانند Bing (با ویژگی Visual Search) و Yandex نیز از قابلیت تصویریابی معکوس پشتیبانی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: با نحوه جستجو براساس تصویر در موتور جستجوی گوگل آشنا شوید

جستجوی معکوس تصویر - تصویریابی معکوس - جستجو براساس تصویر Reverse image search
نمونه‌ای از جستجو براساس تصویر در موتور جستجوی گوگل. تصویر نمونه، تصویری از مسجد امام خمینی یا مسجد جامع عباسی در میدان نقش جهان اصفهان است. همانطور که در تصویر مشخص است گوگل توانسته به خوبی نام این اثر باستانی را شناسایی کند. تصاویر مشابه با این تصویر نیز به درستی از میان تصاویر وب بازیابی شده است.
جستجوی معکوس تصویر - تصویریابی معکوس - جستجو براساس تصویر Reverse image search
نمونه‌ای از تصویریابی معکوس در TinEye و نسخه‌هایی از تصاویر مشابه در ابعاد مختلف

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *