تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تقسیم صفحه یا اسپلیت اسکرین Split screen

تقسیم صفحه یا اسپلیت اسکرین Split screen چیست؟

اسپلیت اسکرین (Split screen) یا تقسیم صفحه در حوزه رایانش و کامپیوتر روشی برای نمایش محتویات روی صفحه از طریق تقسیم صفحه به چند ناحیه کنار یکدیگر می‌باشد.

در اسپلیت اسکرین تمام یا قسمتی از صفحه به چند بخش تقسیم می‌شود. معمولا این تقسیم به صورت افقی، عمودی یا افقی و عمودی انجام می‌شود. رایج‌ترین این تقسیم‌ها شامل تقسیم صفحه به دو ناحیه کنار هم (تقسیم عمودی صفحه)، دو ناحیه روی هم (تقسیم افقی صفحه – یک بخش بالای بخش دیگر) و چهار ناحیه می‌باشد.

نمایی از چند حالت مختلف اسپلیت اسکرین Split screen یا تقسیم صفحه

در حالت پیشفرض معمولا هنگام تقسیم صفحه، هر بخش فضایی یکسان را اشغال می‌کند. با این حال در بسیاری از موارد کاربر می‌تواند بسته به نیاز خود با کمک مکانیزم‌های فراهم شده سهم بیشتری را به یک یا چند بخش اختصاص دهد.

کاربردهای اسپلیت اسکرین

استفاده از تکنیک تقسیم صفحه امکان مشاهده هم‌زمان محتواهای مختلف یا تعامل آسانتر با برنامه ها و اپلیکیشن های گوناگون را فراهم می‌کند. به عنوان مثال کاربر می‌تواند با کمک اسپلیت اسکرین، دو یا چند برنامه مختلف را در کنار هم قرار داده و در عین حالیکه وضعیت و محتوای تمام آن‌ها قابل مشاهده است فعالیت خود را در برنامه موردنظر ادامه دهد. در چنین حالتی تعامل با هرکدام از برنامه ها ضمن نمایان باقی‌ماندن برنامه های دیگر امکان‌پذیر خواهد بود.

پشتیبانی از تقسیم صفحه در نرم افزارهای مدیریت پنجره و نرم افزارهای کاربردی رایج

بسیاری از نرم افزارهای مدیریت پنجره از جمله نمونه مورد استفاده در سیستم عامل ویندوز از قابلیت تقسیم صفحه برای نمایش پنجره ها در کنار یکدیگر پشتیبانی می‌کنند.

نمایی از اسپلیت اسکرین برای سه پنجره در ویندوز 10
نمایی از اسپلیت اسکرین برای سه پنجره در ویندوز 10

علاوه بر این بسیاری از واژه پردازها، ویرایشگرهای متن و سورس کد و حتی ترمینال ها نیز به صورت داخلی از قابلیت تقسیم صفحه یا محیط نرم افزار برخوردار هستند. به عنوان مثال در واژه پرداز Microsoft Word کاربر می‌تواند با تقسیم صفحه، دو بخش مختلف از یک سند را به طور همزمان مشاهده کند. به این ترتیب امکان ویرایش و جابجایی محتوای سند از بخشی به بخش دیگر تسهیل می‌شود.

اسپلیت اسکرین Split screen یا تقسیم صفحه در نرم افزار مایکروسافت ورد

ویرایشگرهای متن و سورس کد حرفه‌ای از جمله Notepad++ و Visual Studio Code نیز امکان تقسیم محیط نرم افزار را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با کمک این ویژگی حین کار روی یک پروژه کدنویسی، امکان ویرایش یک فایل سورس کد با در نظر گرفتن کد موجود در فایل‌های دیگر فراهم می‌شود.

اسپلیت اسکرین Split screen یا تقسیم صفحه در ویرایشگر سورس کد Visual Studio Code
نمایی از اسپلیت اسکرین در ویرایشگر سورس کد Visual Studio Code

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *