تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی Programmable Read-Only Memory – PROM

حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی یا Programmable Read-Only Memory – PROM چیست؟

حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی (PROM) نوعی حافظه‌ی فقط خواندنی (ROM) است که برای نگه‌داری دائمی داده‌ها به کار می‌رود. معمولا از این نوع حافظه‌ها برای نگه‌داری فرم ویرها در برخی گوشی‌های همراه، کنسول‌های بازی و … استفاده می‌شود.

تفاوت PROM با ROM های معمولی در اینست که محتوای ROM های معمولی در کارخانه هنگام تولید قطعه رایت می‌شود اما پی‌رام‌ها به صورت خام تولید شده و در اختیار خریداران قرار می‌گیرند. تولیدکنندگان محصولات سخت افزاری نیز می‌توانند جهت به کارگیری پی‌رام در محصولات خود، ابتدا آنها را با استفاده از دستگاهی به نام PROM Programmer برنامه‌ریزی کنند. این فرایند، سوزاندن پی‌رام نامیده می‌شود و به هیچ وجه قابل بازگردانی نخواهد بود. در واقع در ابتدا تمام بیت‌های این حافظه‌ها دارای مقدار “1” می‌باشند و هربیتی که قرار باشد به صفر تبدیل شود فیوز مربوط به آن سوزانده می‌شود.

با کمک پی‌رام‌ها امکان تست تعدادی حافظه‌ی برنامه‌ریزی شده بر روی یک محصول پیش از نهایی‌سازی آن وجود خواهد داشت. در مواردی که برنامه ریزی مجدد حافظه نیاز باشد از نوع دیگری از رام‌ها به نام EPROM و EEPROM استفاده می‌شود.

PROM
نمونه‌ای از یک دستگاه پی‌رام پروگرمر همراه با حافظه‌های پی‌رام قابل برنامه‌ریزی توسط آن

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *