زامبی Zombie

زامبی یا Zombie چیست؟

زامبی (Zombie) به رایانه‌ای گفته می‌شود که معمولا توسط یک هکر قابل دسترسی بوده و از آن برای انجام امور شرورانه از راه دور استفاده می‌شود.

معمولا صاحبان رایانه‌های زامبی از اینکه رایانه‌شان برای تحقق اهداف یک هکر استفاده می‌شود بی‌خبرند و تنها چیزی که احساس می‌کنند کند شدن رایانه به خصوص هنگام اتصال به اینترنت است. از اینرو هکرها در بسیاری از اوقات می‌توانند با خیالی آسوده از طریق رایانه‌ی قربانیان خود به ارسال هرزنامه، انجام حملات DDoS، کلاه برداری کلیکی، انتشار بدافزار و … اقدام نمایند.

گفتنی است شناسایی هکر اصلی در این موارد، امر دشوارتری می‌باشد و اولین متهم در جرایم صورت گرفته از این طریق، صاحب رایانه‌ی زامبی به شمار می‌رود. به علاوه در حملاتی نظیر DDoS، هکر می‌تواند از طریق هزاران زامبی که در اختیار خود گرفته است بدون آنکه هزینه‌ی بالایی برای پهنای باند یا تعداد زیاد رایانه‌های مورد نیازش بپردازد به اهداف خود دست پیدا کند. وجود پورت‌های باز غیرضروری، عدم رعایت نکات امنیتی در رایانه‌های شخصی، عدم استفاده از آنتی ویروس و فایروال مناسب و آگاهی پایین کاربران خانگی از جمله مواردی است که باعث می‌شود رایانه‌های شخصی خانگی، بیشترین سهم زامبی‌ها را به خود اختصاص دهند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.