تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پوینتر Pointer

پوینتر یا اشاره گر Pointer چیست؟

پوینتر یا اشاره گر (Pointer) به نماد یا المان تصویری گفته می‌شود که موقعیت و حرکت یک دستگاه اشاره گر مانند ماوس را روی یک دستگاه نمایشگر نمایش می‌دهد. اشاره گر یکی از متداول‌ترین نمونه‌های مکان نما یا کرسر (Cursor) محسوب می‌شود. کرسر ماوس (Mouse cursor)، نشانگر ماوس و مکان نمای ماوس از دیگر عناوین متداول برای اشاره گر ماوس (Mouse pointer) هستند.

علاوه بر ماوس از پوینتر برای نمایش نقطه تعامل وابسته به انواع دستگاه های اشاره گر دیگر نظیر تاچ پد و قلم های استایلوس نیز استفاده می‌شود. متناسب با حرکت ماوس و قلم یا حرکت انگشت روی تاچ پد، اشاره گر آن نیز روی نمایشگر جابجا می‌شود.

برای نمایش پوینتر از نمادها و آیکن های مختلفی استفاده می‌شود. در حالت عادی معمولا پوینتر ماوس با یک آیکن فلش کوچک و مورب (که به سمت بالا – چپ اشاره می‌کند) نمایش داده می‌شود. به عنوان مثالی دیگر هنگامی که پوینتر ماوس روی یک لینک قرار می‌گیرد معمولا آیکن آن به یک دست (که انگشت اشاره‌اش به سمت بالاست) تغییر شکل پیدا می‌کند.

نمایی از پوینتر Pointer - اشاره گر ماوس - کرسر ماوس - نشانگر ماوس - مکان نمای ماوس
نمونه‌های متداول اشاره گر ماوس. سمت چپ: اشاره گر نرمال ماوس. سمت راست: اشاره گر دست که معمولا هنگام قرارگیری اشاره گر روی لینک‌ها قابل مشاهده است.

اشاره گر ماوس موقعیت انواع اعمال مرتبط با ابزار اشاره گر شامل کلیک، راست کلیک، کشیدن و رها کردن و … را مشخص می‌کند. به عنوان مثال زمانی که کرسر ماوس روی یک دکمه قرار می‌گیرد با فشردن کلید اصلی ماوس در واقع روی این دکمه کلیک می‌کنید. جابجایی متن، تغییر محل کرسر متنی، جابجایی اشیا و فایل ها از جمله اعمالی هستند که با کمک ماوس و اشاره گر آن قابل انجام است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *