تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

سلامتی Health (بازی های ویدئویی)

سلامتی یا Health در بازی های ویدئویی چیست؟

سلامتی (یا Health) عنوان معیاری در حوزه بازی های ویدئویی است که میزان سلامتی یک شخصیت در بازی را نمایش می‌دهد. در واقع این معیار مشخص می‌کند شخصیت بازی تا زمان از دست دادن جان خود تا چه میزان آسیب را تحمل می‌کند.

نحوه نمایش سطح سلامتی در بازی های ویدئویی

معمولا میزان سلامتی یک کاراکتر در بازی های ویدئویی در قالب یک نوار سلامتی یا تعدادی آیکن (مانند آیکن های قلب) درج می‌شود.

نمایی از تعداد جان ها (Lives) و سطح سلامتی (Health) در نوار بالایی یک بازی ویدئویی
نمایی از تعداد جان ها (Lives) و سطح Health در یک بازی ویدئویی

میزان سلامتی معمولا برای شخصیت اصلی بازی که توسط بازیکن کنترل می‌شود نمایش داده می‌شود. همچنین این معیار برای بعضی از دشمنان نظیر رئیس‌ها و دشمنان قدرتمند از زمان شروع مبارزه با آن‌ها تا پایان مبارزه قابل مشاهده است.

کاهش سطح سلامت

با وارد آمدن آسیب به کاراکتر، میزان سلامتی به تدریج کاهش پیدا می‌کند تا زمانی که این میزان به صفر برسد. اغلب با صفر شدن سطح Health شخصیت اصلی بازی، یک جان از تعداد جان ها کاسته می‌شود. به این ترتیب بازی با جان بعدی از ابتدای مرحله یا آخرین چک‌پوینتی که بازیکن از آن عبور کرده ادامه پیدا می‌کند. میزان سلامتی نیز مجددا کامل (یا 100 درصد) می‌شود.

در برخی بازی های ویدئویی، بازیکن می‌تواند با جمع آوری آیتم های خاصی مانند معجون ها، سلامت از دست رفته کاراکتر اصلی را به طور کامل یا جزئی جبران کند. همچنین با وجود آیتم های محافظتی مانند سپر و زره، جلوی کاهش سطح سلامت به شکل موقت گرفته می‌شود یا از شدت کاهش آن کاسته می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *