تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

استایلوس Stylus

استایلوس یا Stylus چیست؟

استایلوس (Stylus) نوعی ابزار اشاره گر است که دارای شکلی شبیه یک قلم بوده و از آن برای تعامل با صفحه نمایش رایانه ها، گوشی های همراه و … استفاده می‌شود. به دلیل شباهت این نوع دستگاه‌های ورودی با قلم‌های سنتی، به آن‌ها قلم استایلوس (Stylus Pen) نیز گفته می‌شود.

در مورد صفحه نمایش های لمسی، کاربر می‌تواند به جای استفاده از انگشت یا ماوس با قرار دادن نوک قلم Stylus روی صفحه، نقطه مورد نظر خود را لمس کند. استایلوس همراه با دستگاه های مختلفی نظیر دستیارهای دیجیتال شخصی (PDA)، گوشی های هوشمند، تبلت ها و کنسول های بازی به کار می‌رود. این قلم ها علاوه بر انتخاب المان های واسط کاربری برای کاربردهای دیگری مانند نوشتن (که اغلب نتیجه آن با استفاده از روش‌های شناسایی دست خط به متن معمولی قابل ویرایش تبدیل می‌شود) یا ترسیم و طراحی نیز استفاده می‌شوند.

چرا استایلوس؟

هرچند در بسیاری از کاربردها استفاده از قلم های Stylus ضروری نیست اما دلایل متعددی برای روی آوردن کاربران به استفاده از این قلم ها وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان تعامل دقیق‌تر با دستگاه
  • باقی نماندن اثر انگشت روی صفحه نمایش و امکان کار کردن با دستگاه حتی در مواردی که دست کاربر آلوده است
  • القای حس استفاده از یک قلم معمولی روی صفحه کاغذ حین نوشتن یا طراحی‌های گرافیکی

انواع Stylus ها

در برخی از دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند محبوب و تبلت های مخصوص طراحی‌های گرافیکی (موسوم به Graphics Tablet) از نوعی قلم استایلوس تحت عنوان استایلوس فعال یا اکتیو (Active Stylus) استفاده می‌شود. این نوع قلم‌ها مجهز به اجزای الکترونیکی داخلی هستند و با داشتن ویژگی‌های بیشتر امکانات مختلفی نظیر تعدادی دکمه برای انجام اعمال مختلف، پاک‌کن الکترونیک و حساسیت به میزان فشار قلم روی سطح (برای ترسیم خطوطی با ضخامت‌های متفاوت یا شدت رنگ‌های گوناگون) را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

در مقابل این قلم ها، استایلوس های منفعل (Passive Stylus) فاقد اجزای الکترونیکی داخلی هستند و بالتبع از ویژگی‌هایی که در نوع اکتیو دیده می‌شود محروم هستند.

قلم استایلوس Stylus Pen
دو نمونه از قلم های Stylus رایج – S Pen سامسونگ (سمت راست) و Apple Pencil (سمت چپ)

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *