تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پیلکرو Pilcrow

پیلکرو (Pilcrow) یا نشانه پاراگراف چیست؟

پیلکرو (Pilcrow) یک نشانه یا کاراکتر تایپوگرافی است که نشانگر یک پاراگراف است. این نشانه مشابه با حرف P برعکس (به صورت ¶) می‌باشد. معمولا این نشانه را با توجه به کاربرد متداولش، با عنوان نشانه پاراگراف (یا Paragraph mark) نیز می‌شناسند.

نمایی از پیلکرو (Pilcrow) یا نشانه پاراگراف
نمایی از پیلکرو یا نشانه پاراگراف

امروزه از پیلکرو در نرم افزارهای واژه پرداز مانند مایکروسافت ورد برای نمایش شکست پاراگراف (یا پایان پاراگراف) استفاده می‌شود. البته معمولا این نشانه و سایر کاراکترهای مربوط به فرمتینگ (مانند فاصله ها و تب ها) به صورت پیشفرض پنهان هستند. معمولا آیتمی با آیکن ¶ در نوار ابزار یا منوهای نرم افزار برای نمایش این کاراکترها به کار می‌رود.

نمایی از گزینه فعالسازی و پنهان کردن علامت های فرمتینگ در ریبون مایکروسافت ورد که با آیکن پیلکرو مشخص شده است. در انتهای پاراگراف های داخل سند نیز نشانه های پاراگراف را مشاهده می‌کنید.
نمایی از گزینه فعالسازی و پنهان کردن علامت های فرمتینگ در ریبون مایکروسافت ورد که با آیکن پیلکرو مشخص شده است. در انتهای پاراگراف های داخل سند نیز نشانه های پاراگراف را مشاهده می‌کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه نمایش یا پنهان کردن علامت های فرمتینگ در مایکروسافت ورد

در ویندوز از آلت کد 20 یا 0182 برای تایپ نشانه پاراگراف استفاده می‌شود. کافیست ابتدا کلید Alt را پایین نگه دارید. سپس با کمک صفحه کلید عددی، مقدار 20 یا 0182 را تایپ کنید. در پایان، کلید آلت را رها کنید تا کاراکتر ¶ در محل کرسر متنی درج شود.

در HTML نیز از موجودیت ¶ برای درج نشانه پاراگراف در متون صفحات وب استفاده می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *