تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نمایش یا پنهان کردن علامت های فرمتینگ در مایکروسافت ورد

زمانی که در انتهای یک یا چند جمله در مایکروسافت ورد، کلید Enter را فشار می‌دهید پاراگراف فعلی کامل می‌شود و پاراگراف جدیدی ایجاد می‌شود. در انتهای هر پاراگراف، علامت خاصی قرار می‌گیرد که نشانگر پایان پاراگراف است. این نشانه و سایر کاراکترهای مربوط به فرمتینگ (مانند فاصله ها و تب ها) به صورت پیشفرض پنهان هستند. با این وجود شما می‌توانید در صورت نیاز علامت های فرمتینگ را در مایکروسافت ورد آشکار کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه نمایش این علائم به صورت موقت یا همیشگی آشنا می‌شوید.

نمایش نشانه های پاراگراف، فاصله و … می‌تواند در شناسایی اشتباهات یا درک ساختار سند به کاربر کمک کند. برای مثال پاراگراف ها با یک نشانه موسوم به پیلکرو یا نشانه پاراگراف (به صورت ¶) مشخص می‌شوند. ممکن است هنگام عدم نمایش این نشانه ها، پاراگراف ها را به درستی تشخیص ندهید. اما در صورت نمایش نشانه‌های فرمتینگ، موقعیت پاراگراف ها، فاصله‌ها، تب‌ها و … به شکل دقیق قابل تشخیص خواهد بود.

چگونه علائم فرمتینگ مانند نشانه های پاراگراف را در ورد آشکار یا پنهان کنم؟

برای نمایش نشانه های فرمتینگ کافیست روی دکمه Show/Hide ¶ در بخش Paragraph از زبانه Home ریبون کلیک کنید تا در حالت روشن یا فرورفته قرار بگیرد.

دکمه Show/hide ¶ در زبانه Home ریبون ورد برای نمایش علامت های فرمتینگ
با کلیک روی این دکمه در زبانه Home می‌توانید نمایش علائم فرمتینگ را فعال یا غیرفعال کنید.

با فعال کردن این دکمه تمامی علامت های فرمتینگ در اسناد ورد (شامل نشانه پاراگراف ها، فاصله ها، تب ها و …) مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

نمونه ای از یک سند ورد با نمایش علامت های فرمتینگ
نمونه‌ای از یک سند ورد درحالیکه نمایش علامت های فرمتینگ فعال شده است. نقطه های میان کلمات نشانه فاصله، فلش نشانه تب و علامت ¶ نشانه پاراگراف است.

برای پنهان سازی این نشانه ها می‌توانید هر زمان که مایل بودید مجددا روی همین دکمه کلیک کنید تا به حالت عادی برگردد.

نمایش دائمی علامت های فرمتینگ در ورد

اگر مایلید برخی علائم فرمتینگ به صورت همیشگی در ورد آشکار باشد این موضوع نیز از طریق بخش تنظیمات ورد امکان‌پذیر است.

کافیست از منوی File گزینه Options را انتخاب کنید تا پنجره Word Options نمایان شود. سپس به بخش Display مراجعه کنید و تنظیمات Always show these formatting marks on the screen را پیدا کنید. در این قسمت می‌توانید جعبه هرکدام از نشانه های فرمتینگ که مایلید به صورت همیشگی آشکار باشد را تیک بزنید. سپس روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

گزینه های موجود در بخش تنظیمات ورد برای نمایش دائمی علامت ها و نشانه های فرمتینگ

فراموش نکنید نشانه هایی که در این قسمت انتخاب می‌کنید فارغ از اینکه دکمه Show/Hide ¶ روی حالت روشن یا خاموش قرار داشته باشد همواره آشکار خواهند بود. به علاوه تیک زدن گزینه Show all formatting marks (مورد آخر) در بخش تنظیمات ورد معادل با حالت روشن دکمه Show/Hide ¶ خواهد بود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *