تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

موجودیت ها در HTML

موجودیت (Entity) ها در HTML رشته هایی هستند که برای نمایش برخی کاراکترها نظیر کاراکترهای رزرو شده به کار می‌روند.

برای مثال اگر بخواهید کاراکترهای خاصی نظیر < و > را به عنوان متن و به صورت معمولی در یک صفحه وب درج کنید این کاراکترها ممکن است با کاراکتر شروع یا پایان تگ ها در کد HTML اشتباه گرفته شوند. اینجاست که استفاده از موجودیت ها این مشکل را حل می‌کند. البته کاربرد موجودیت ها در HTML به کاراکترهای رزرو شده محدود نمی‌شود. از موجودیت ها معمولا برای نمایش کاراکترهای پنهان (مانند فاصله بدون شکست یا Non-breaking space) و کاراکترهایی که نگارش آن‌ها با صفحه کلیدهای استاندارد دشوار است (مانند ©) نیز استفاده می‌شود.

نحوه درج موجودیت ها در HTML همراه با مثال

برای درج موجودیت یا Entity ها در اچ‌تی‌ام‌ال از فرمت زیر استفاده می‌شود (که در آن entity_name، نام قراردادی موجودیت موردنظر است):

&entity_name;

این موجودیت ها به عنوان متن در پاراگراف ها، هدینگ ها و المان‌های دیگر قابل استفاده هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید هر موجودیت با یک & شروع می‌شود و پس از درج نام موجودیت با یک ; به پایان می‌رسد. به عنوان مثال برای درج یک کاراکتر فاصله بدون شکست می‌توانید از &nbsp; مشابه با نمونه زیر بین بخش‌های مختلف یک عبارت (که از نظر مفهومی همواره باید کنار یکدیگر قرار بگیرند) استفاده کنید.

<p>The height of the hill is 1&nbsp;m.</p>

نتیجه کد فوق، عبارت The height of the hill is 1 m. خواهد بود به این ترتیب که در آن هرگز حرف m به صورت مجزا و بدون عدد 1 به خط جدید منتقل نمی‌شود. در مثال زیر نیز نمونه استفاده از موجودیت &lt; برای درج کاراکتر < در عبارت x+5<10 را مشاهده می‌کنید:

x+5&lt;10

تعدادی از موجودیت های رایج و پرکاربرد در اچ‌تی‌ام‌ال

کاراکتر موجودیت معادل
فاصله بدون شکست &nbsp;
< (علامت کوچکتر از) &lt;
> (علامت بزرگتر از) &gt;
” (کوتیشن مضاعف) &quot;
‘ (کوتیشن تکی) &apos;
& (اَمپرسند) &amp;
€ (یورو) &euro;
£ (پوند) &pound;
© (کپی رایت) &copy;
® (علامت تجاری ثبت شده) &reg;

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *