تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آندیلیشن Undeletion

آندیلیشن یا Undeletion چیست؟

آندیلیشن (Undeletion) یا آندیلیت (Undelete) کردن قابلیتی است که امکان برگرداندن فایل های حذف شده در اثر عمل حذف فایل را فراهم می‌کند.

قابلیت آندیلیت کردن با مفهوم بازیابی داده (Data Recovery) تفاوت دارد. طی بازیابی داده، فایل ها به جای آندیلیت با روش‌ها و نرم افزارهای خاصی (در صورت امکان) بازیابی می‌شوند.

ویژگی آندیلیت به کاربران اجازه می‌دهد در صورت حذف ناخواسته یا عمدی فایل ها بتوانند به سادگی آن‌ها را برگردانند. البته ممکن است این بازگردانی صرفا تا مدت کوتاهی پس از حذف فایل امکان‌پذیر باشد.

از سوی دیگر، وجود امکان برگرداندن فایل‌های حذف شده می‌تواند امنیت کاربر را به خطر بیندازد. چرا که کاربران ناآگاه تصور می‌کنند فایلی که حذف می‌کنند توسط دیگران قابل بازگردانی نیست. البته لازم است بدانید Undeletion توسط هر سیستم فایلی پشتیبانی نمی‌شود. به علاوه روش‌هایی برای از بین بردن امکان بازگردانی و بازیابی فایل ها وجود دارد.

یکی از روش‌های رایج امروزی برای پشتیبانی از قابلیت آندیلیت، وجود سطل زباله است. در این روش، فایل ها پیش از حذف دائمی ابتدا به سطل زباله منتقل می‌شوند. به این ترتیب در صورتی که کاربر فایلی را به اشتباه حذف کند یا از حذف آن پشیمان شود می‌تواند با مراجعه به سطل زباله آن را آندیلیت کند (یا برگرداند). به علاوه کاربر می‌تواند در صورت اطمینان، محتویات سطل زباله را حذف کند. در سیستم عامل ویندوز، سطل زباله با عنوان Recycle Bin شناخته می‌شود.

آندیلیشن Undeletion - آندیلیت کردن - بازگردانی فایل حذف شده - گزینه Restore در سطل زباله ویندوز برای بازگردانی فایل حذف شده به کار می‌رود.
گزینه Restore all items در Recycle Bin ویندوز برای بازگردانی تمام فایل های موجود در سطل زباله

لازم است بدانید آندیلیشن همیشه هم امکان‌پذیر نیست. به عنوان مثال ممکن است ظرفیت اختصاصی سطل زباله تکمیل شود و فضای کافی برای نگه داری فایل های جدیدی که حذف می‌کنید نداشته باشد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *