تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

واسط خط فرمان Command-line interface – CLI

واسط خط فرمان یا Command-line interface چیست؟

واسط خط فرمان (به اختصار CLI)، نوعی واسط است که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق وارد کردن دستورات متنی پی در پی با یک نرم‌افزار رایانه‌ای ارتباط برقرار کنند.

مدت‌ها پیش در سال‌های 1960 تا حدود 1990، زمانی که هنوز واسط‌های کاربری گرافیکی تا به این حد رشد نکرده بودند استفاده از واسط خط فرمان برای ارتباط با نرم افزارها به شدت رایج بود. MS-DOS را می‌توان از مشهورترین سیستم عامل‌های رایانه‌های شخصی به شمار آورد که در آن کاربر از طریق خط فرمان با سیستم عامل ارتباط برقرار ‌می‌کرد.

امروزه نیز واسط خط فرمان از محبوبیت ویژه‌ای در میان متخصصین و کاربران حرفه‌ای رایانه برخوردار است چرا که قابلیت‌ها و امکاناتی که از طریق این واسط‌ها در اختیار کاربر قرار می‌گیرد قدرتمندتر و دقیق‌تر می‌باشد. از سوی دیگر استفاده از CLI ها چندان برای کاربران معمولی و مبتدی رایانه خوشایند نیست، در نتیجه اغلب کاربران ترجیح می‌دهند از واسط‌های کاربری گرافیکی برای ارتباط با نرم افزارها و برآورده کردن نیاز خود در سیستم عامل‌ها استفاده کنند.

افزون بر سیستم عامل‌ها، در برخی از نرم افزارهای کاربردی حرفه‌ای نیز یک واسط خط فرمان فراهم شده است که به کاربر در تسریع فرایند کار با نرم افزار کمک می‌کند.

معمولا این نوع واسط‌های کاربری زمانی کاربرد پیدا می‌کنند که با مجموعه‌ای بزرگ از دستورات با پارامترها و آپشن‌های مختلف روبرو هستیم. در این حالات استفاده از دستورات متنی نسبت به واسط‌های گرافیکی از سرعت بالاتری برخوردار است.

واسط خط فرمان CLI
نمونه ای از یک واسط خط فرمان – Windows Powershell در سیستم عامل ویندوز

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *