تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

گیم اور Game over

گیم اور یا Game over چیست؟

گیم اور (Game over) یا “بازی تمام شد” عبارتی است که معمولا در بازی های ویدئویی هنگام پایان یافتن بازی به دلایلی مانند شکست، اتمام زمان بازی، از دست دادن تمام جان ها و … نمایش داده می‌شود.

معمولا بعد از نمایش عبارت Game over امکان انجام مجدد بازی بدون خروج از آن فراهم می‌شود. در برخی بازی های ویدئویی نیز کاربر می‌تواند با کمک گزینه‌ای مانند Continue بازی را ادامه دهد. امکان ذخیره وضعیت بازی و بازیابی بازی از حالت ذخیره شده در بعضی بازی‌ها می‌تواند اهمیت و نارضایتی ناشی از گیم اور را برای بازیکن کاهش دهد.

نمایی از نمایش عبارت گیم اور Game over یا بازی تمام شد در بازی دایناسور مرورگر گوگل کروم
نمایی از نمایش عبارت Game over در بازی دایناسور مرورگر گوگل کروم

در بعضی از بازی های ویدئویی به جای عبارت Game over یا “بازی تمام شد” از عبارت های دیگری برای اعلام پایان ناموفق بازی استفاده می‌شود. برای مثال در برخی بازی ها عبارت Time over (زمان تمام شد) یا You lose (شما باختید) در موقعیت مناسب نمایان می‌شود.

دقت و کسب مهارت در انجام بازی و جمع آوری آیتم هایی که باعث افزایش سلامتی یا تعداد جان ها می‌شود از جمله روش‌هایی هستند که با کمک آن‌ها وقوع گیم اور به تأخیر می‌افتد.

این روزها با فراگیری اصطلاحِ بازی تمام شد، کاربردهای این عبارت به سایر حوزه‌ها از جمله اتفاقات زندگی واقعی نیز گسترش پیدا کرده است. در این نوع کاربردها وقتی فردی از عبارت “بازی تمام شد” خطاب به فردی دیگر استفاده می‌کند روی عدم موفقیت مخاطب یا از دست دادن شانس او، اعلام نارضایتی نسبت به عملکرد فرد مقابل و … تأکید می‌کند. برای مثال در بعضی از فیلم های سینمایی، زمانی که پلیس فردی تبهکار را پس از تعقیب و گریزهای فراوان دستگیر می‌کند از این عبارت در برابر او استفاده می‌کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *