تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دستیار شخصی هوشمند Intelligent Personal Assistant

دستیار شخصی هوشمند یا Intelligent Personal Assistant – IPA چیست؟

دستیار شخصی هوشمند (Intelligent personal assistant یا به اختصار IPA) در واقع یک ربات یا عامل نرم افزاری است که قادر است براساس اطلاعاتی که از موقعیت، رفتار و ورودی‌های کاربر و همچنین سرویس‌های تحت وب دریافت می‌کند فعالیت‌هایی را انجام دهد.

امروزه مشهورترین دستیارهای شخصی از یک واسط کاربری مبتنی بر زبان طبیعی برای تسهیل ارتباط با کاربر بدون نیاز به تایپ متن استفاده می‌کنند. به این ترتیب نه تنها استفاده از این ابزارهای نرم‌افزاری برای افراد معمولی آسانتر می‌شود بلکه کاربران ناتوان جسمی نظیر نابینایان نیز می‌توانند از طریق گفتگوی معمولی با گوشی هوشمند، تبلت، رایانه و سایر دستگاه‌های دیجیتال پشتیبانی شده ارتباط آسانتری برقرار کنند.

پاسخگویی به پرسش‌های کاربر (نظیر فاصله تا مقصد حین رانندگی)، ارائه‌ی پیشنهادات متناسب با موقعیت یا رفتارهای تکرارشونده‌ی خاص (مثل پیشنهاد صرف شام در رستورانی که در نزدیکی آن هستید و بارها به آن مراجعه کرده‌اید)، استخراج وضعیت آب و هوا یا ترافیک از سرویس‌های تحت وب، نمایش نتایج مسابقات ورزشی، جستجو در موتورهای جستجوی وب، تنظیم زنگ هشدار، یادآوری فعالیت‌های روزانه، مدیریت ایمیل ها، انجام محاسبات ریاضی، ارسال پیام، یافتن کالا از فروشگاه‌های آنلاین مشهور و حتی یادآوری زمان شرکت در رویدادی که بلیطش را چند روز پیش از یک فروشگاه آنلاین خریداری کرده‌اید همگی از جمله اعمالی هستند که توسط دستیارهای هوشمند قابل انجام است.

سیری (Siri) اپل، گوگل ناو (Google Now) گوگل و کورتانا (Cortana) مایکروسافت از جمله مشهورترین IPA هایی هستند که توسط بزرگترین شرکت‌های رایانه‌ای جهان ایجاد شده و روز به روز در حال تکامل هستند. البته علاوه بر محدودیت در قابلیت‌ها، دستیارهای شخصی امروزی از نظر زبان‌های پشتیبانی شده نیز با محدودیت‌های بزرگی روبرو هستند.

دستیار شخصی هوشمند Intelligent Personal Assistant
دستیار شخصی هوشمند کورتانا روی دستبند هوشمند ساخت مایکروسافت

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *