اینک اسکیپ Inkscape

اینک اسکیپ یا Inkscape چیست؟

اینک اسکیپ (Inkscape) یک نرم افزار حرفه‌ای منبع باز و رایگان برای ویرایش گرافیک‌های برداری می‌باشد. نسخه‌های مخصوصی از این نرم افزار برای سیستم عامل های ویندوز، مک او اس (macOS) و لینوکس عرضه شده است.

در این نرم افزار، ابزارهای مختلفی برای ترسیم اشکال (نظیر مستطیل، چندضلعی، دایره، بیضی، ستاره و …)، منحنی‌ها و همچنین امکان نوشتن متون و انجام اعمالی نظیر جابجایی، چرخش و مقیاس بر روی اشیا مختلف در نظر گرفته شده است. به علاوه این اشیا را می‌توان به صورت ساده، شیب دار یا طرح دار رنگ آمیزی نمود و میزان شفافیت آن‌ها را نیز تغییر داد. هم‌چنین در این نرم افزار، امکان مدیریت عمق اشیا و گروه بندی آن‌ها نیز وجود دارد.

جالب است بدانید Inkscape با پشتیبانی از قابلیت Image Tracing می‌تواند تصاویر بیت مپ شما را نیز به گرافیک برداری تبدیل کند. فرمت اصلی تصاویری که توسط Inkscape پشتیبانی می‌شود SVG (یا Scalable Vector Graphics) است.

نمایی از نرم افزار اینک اسکیپ Inkscape
نمایی از نرم افزار Inkscape

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *