بلوری Blu-ray

بلوری یا Blu-ray چیست؟

دیسک بلوری (Blu-ray Disk) یا به اختصار BD نوعی دیسک نوری دیجیتال است که به منظور غلبه بر DVD طراحی و ساخته شده است. این دیسک، قابلیت ذخیره‌ی ویدیو با رزولوشن بالای 1080p را داراست.

ویژگی‌های فیزیکی و ظرفیت بلوری

همانند CD ها و DVD ها، قطر این دیسک 120 میلی متر و ضخامتش 1.2 میلی متر می‌باشد. ظرفیت ذخیره‌سازی بلوری در مدل معمولی تک لایه 25 گیگابایت و در مدل دو لایه 50 گیگابایت می‌باشد (درحالی که CD ها تنها 700 مگابایت و DVD های معمولی تک لایه 4.7 گیگابایت ظرفیت دارند).

نام بلوری (اشعه‌ی آبی) از لیزر آبی رنگ به کار گرفته شده در دستگاه گرداننده‌ی آن گرفته شده است. البته لازم به ذکر است برخلاف نام بلوری، رنگ لیزر مورد استفاده در محدوده‌ی بنفش قرار می‌گیرد. طول موج پایین‌تر این رنگ (405 نانومتر) در مقایسه با لیزر قرمز رنگ به کار رفته در DVD (با طول موج 650 نانومتر) امکان تمرکز لیزر روی نقطه‌ای کوچکتر را فراهم می‌کند و به این ترتیب امکان نگه‌داری حجم بیشتری از اطلاعات را در همان سطح فراهم می‌آورد.

Blu-ray ها اغلب برای نگه‌داری فیلم‌های با رزولوشن بالا و بازی‌های ویدیویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دیسک‌ها قادر به نگه‌داری ویدیو با رزولوشن 2160p و نرخ 60 فریم بر ثانیه می‌باشند.

لایه‌ی نگه‌داری داده‌ها در بلوری نسبت به DVD به سطح دیسک نزدیک‌تر می‌باشد از اینرو برای کاهش امکان آسیب دیدن داده‌ها از فناوری مخصوصی به نام پوشش سخت (Hard-Coating) در آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع دیسک‌های بلوری

BD ها نیز همانند CD و DVD در انواع مختلفی عرضه می‌شوند. نمونه‌ی Mini-BD با قطر 8 سانتی‌متر در دو نوع تک لایه (با ظرفیت 7.8 گیگابایت) و دو لایه (با ظرفیت 15.6 گیگابایت) موجود است. نوع BD-RE امکان پاک کردن و نوشتن مجدد دیسک را نیز فراهم می‌آورد و انواع BDXL می‌توانند تا 100 و 128 گیگابایت داده را در خود نگه‌داری کنند.

نمونه‌ای از دیسک بلوری
نمونه‌ای از دیسک Blu-ray

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *