تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پیوند شکسته شده یا مرده Broken Link

پیوند شکسته شده یا Broken Link چیست؟

پیوند شکسته شده (Broken Link) به پیوندهایی گفته می‌شود که به صفحات یا منابعی غیرقابل دسترس اشاره می‌کنند. این نوع پیوندها با نام پیوند مرده (Dead Link) نیز شناخته می‌شود.

معمولا زمانی یک پیوند شکسته شده به وجود می‌آید که صفحه وب یا منبع مورد درخواست حذف شده باشد و یا نشانی آن به دلایلی از قبیل بروزرسانی ساختار نشانی‌های وبسایت دچار تغییر شده باشد. با این وجود خطای انسانی در ایجاد یک لینک و یا حتی پایان فعالیت یک وبسایت نیز ممکن است باعث ایجاد این نوع پیوندها در صفحات وب شود.

پیوندهای Broken معمولا منجربه بروز خطای 404 Not Found و نمایش صفحه مربوط به این خطا می‌شوند.

معایب وجود لینک های مرده

وجود پیوندهای شکسته شده در صفحات یک وبسایت نه تنها می‌تواند به رتبه آن در موتورهای جستجو خدشه وارد کند بلکه میزان اعتبار آن را در میان کاربران و بازدیدکنندگان سایت کاهش خواهد داد.

بازدیدکنندگانی که به وبسایت شما مراجعه کرده‌اند غالبا با این هدف روی یک لینک در سایت شما کلیک می‌کنند که به دنبال اطلاعات بیشتر یا منابع مرتبط در حوزه خاصی هستند. اگر در این مواقع آن‌ها را با نمایش یک صفحه خطای 404 مأیوس کنید به احتمال زیاد بدون اینکه به سایر صفحات سایت شما سری بزنند آن را خواهند بست. فراموش نکنید این کاربران ممکن است برای همیشه از سایت شما رانده شوند.

در عین حال وجود لینک های مرده داخلی در یک سایت مانع از کاوش مناسب سایت توسط خزنده‌های موتورهای جستجو خواهد شد. به علاوه این موضوع که کاربران با مراجعه به سایت شما و رسیدن به یک پیوند مرده به سرعت از سایت شما خارج می‌شوند محبوبیت سایت را در نگاه موتورهای جستجو و رتبه بندی الکسا لکه دار خواهد کرد.

شناسایی و رفع پیوندهای شکسته شده

بسیاری از وبسایت های محبوب شامل صدها و هزاران صفحه مختلف هستند که احتمالا در هر کدام از این صفحات، تعدادی پیوند به صفحات داخلی سایت و صفحات سایت‌های دیگر وجود دارد. از آنجایی که بررسی مداوم این پیوندها به صورت دستی عملا امری طاقت فرسا و در بسیاری از موارد غیرممکن می‌باشد اغلب صاحبان وبسایت ها از روش‌های خودکار برای شناسایی و اصلاح این نوع پیوندها استفاده می‌کنند. از جمله مشهورترین ابزارهایی که در این زمینه به کار می‌رود می‌توان به Google Search Console، نرم افزار Xenu’s Link Sleuth و ابزارهای آنلاین متعددی که برای بررسی پیوندهای مرده طراحی شده‌اند اشاره کرد.

در مواجهه با پیوندهای مرده دو حالت کلی وجود دارد. اولین حالت مربوط به زمانی است که پیوند شما به صفحه‌ای از یک سایت خارجی (صفحه‌ای که متعلق به سایت شما نیست) اشاره می‌کند و در حالت دوم پیوند مرده، یک پیوند داخلی است. طبیعتا شما در مورد حذف یک صفحه وب یا پایان فعالیت یک وبسایت که متعلق به شما نیست کنترلی ندارید. بنابراین احتمالا بهترین راه شما برای برخورد با پیوندهای مرده‌ای که در دسته اول قرار می‌گیرند، جایگزینی آن‌ها با یک پیوند جدید و معتبر یا حذف کردن آن‌هاست. در عین حال پیشنهاد می‌کنیم همواره برای ارجاع دادن به یک سایت خارجی، معتبر بودن آن را نیز در نظر بگیرید؛ چرا که چنین سایت‌هایی معمولا از حذف صفحات خودداری می‌کنند.

در حالت دوم دست شما بازتر است. اگر ساختار نشانی‌های صفحات وبسایت خود را تغییر داده‌اید می‌توانید با ایجاد ریدایرکت مانع از بروز پیوندهای مرده شوید. در صورتی که سایت شما یک سایت وردپرسی است افزونه های زیادی برای شناسایی و ایجاد ریدایرکت وجود دارد که کار را برای شما آسانتر می‌کند. به علاوه سعی کنید هیچ صفحه‌ای را از سایتتان حذف نکنید.

پیوند شکسته شده، پیوند مرده Broken Link, Dead Link
پیوندهای شکسته شده محبوبیت سایت شما در میان کاربران و موتورهای جستجو را کاهش می‌دهد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در تکوپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *