تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

سلفی Selfie

سلفی یا Selfie چیست؟

سلفی (Selfie) یا خویش انداز به تصویری گفته می‌شود که عکاس از چهره خود تهیه می‌کند. این نوع تصاویر معمولا با در دست گرفتن دوربین و چرخاندن آن به طوری که لنز به سمت چهره فرد قرار بگیرد ثبت می‌شوند. سلفی ها معمولا در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، اینستاگرام و اسنپ چت به اشتراک گذاشته می‌شود.

در برخی موارد به جای اینکه حین ثبت سلفی، دوربین در دست فرد قرار داشته باشد به یک نگه دارنده مخصوص موسوم به Selfie Stick متصل می‌شود. در این حالت با کمک تایمر خودکار و یا به صورت کنترل از راه دور، عکس در زمان مورد نظر کاربر ثبت می‌شود. استفاده از پهپاد (Drone) ها نیز یکی دیگر از روش‌های تهیه خویش انداز به شمار می‌رود. توجه داشته باشید استفاده از این ابزارها به کاربر اجازه می‌دهد تصویری از خود در فاصله‌ای دورتر از آنچه با دست ممکن است، تهیه کند. البته گرفتن خویش انداز با کمک آینه نیز امکان‌پذیر است.

ثبت و به اشتراک گذاری سلفی‌ها با ظهور و گسترش شبکه‌های اجتماعی رشد چشم گیری داشته است. به علاوه فراگیری گوشی های هوشمند، امکان اشتراک فوری تصاویر ثبت شده در این دستگاه‌ها و وجود دوربین ویژه‌ای در جلوی آن‌ها (که برای برقراری تماس‌های تصویری نیز به کار می‌رود)، گوشی های هوشمند را به گزینه مناسبی برای تهیه خویش اندازها تبدیل کرده است.

خویش اندازها معمولا به صورت اتفاقی و بدون برنامه قبلی تهیه می‌شوند. همچنین، این تصاویر الزاما به صورت انفرادی ثبت نمی‌شوند بلکه در بسیاری از Selfie ها، گروهی از افراد در کنار یکدیگر مشاهده می‌شوند که به آن‌ها سلفی گروهی (Group Selfie) گفته می‌شود. سلفی گرفتن با اعضای خانواده و دوستان، سلبریتی ها و اشخاص محبوب از جمله کاربردهای رایج این نوع تصاویر هستند.

برخی از افراد برای جلب توجه و نمایش شجاعت در موقعیت‌های خطرناکی نظیر ارتفاعات و یا هنگام رانندگی به ثبت سلفی اقدام می‌کنند. این حرکات در مواردی به زخمی شدن و حتی از دست دادن جان فرد منجر شده است. از سوی دیگر ثبت مکرر خویش اندازها و اشتراک آن‌ها در شبکه های اجتماعی از نظر روان‌شناسان می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات روانی نظیر خودشیفتگی، اعتماد به نفس پایین، احساس تنهایی و اشتیاق به جلب توجه باشد.

کودکی در حال ثبت سلفی
کودکی در حال ثبت Selfie
سلفی - خویش انداز Selfie
نمونه‌ای از یک خویش انداز در محیط پارک

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *