تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مارک زاکربرگ Mark Zuckerberg

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) کیست؟

مارک زاکربرگ (به انگلیسی Mark Zuckerberg) متولد سال 1984 میلادی، رئیس و مدیرعامل شبکه اجتماعی فیس بوک (Facebook) و از بنیانگذاران آن می‌باشد. او از کارآفرینان مطرح حوزه تکنولوژی در آمریکا به شمار می‌رود.

وی برنامه نویسی با رایانه را در دوران راهنمایی با کمک پدرش آغاز کرد. اندکی بعد مدرس خصوصی او دیوید نیومن (David Newman)، مارک را یک نابغه برنامه نویسی دانست. زاکربرگ از همان روزها علاقه خاصی به تولید نرم افزارهای ارتباطی داشت تا جایی که برنامه‌ای تحت عنوان ZuckNet برای ارتباط بین رایانه‌های خانه و دفتر دندان پزشکی پدرش طراحی نمود.

در سابقه دوران تحصیل مارک در دانشگاه پیش از راه اندازی فیس بوک، پروژه جذاب دیگری به نام FaceMash نیز به چشم می‌خورد. FaceMash که بیشتر نوعی جنبه تفریحی و سرگرمی داشته است به دانشجویان هاروارد اجازه می‌داد از میان دو عکس متعلق به دانشجویان که به صورت تصادفی به آن‌ها نمایش داده می‌شد فردی که به نظرشان جذاب‌تر از دیگری است را انتخاب کنند. پس از این دست گرمی، مارک در چهارم فوریه سال 2004 میلادی همراه با چند تن از هم‌اتاقی‌هایش در خوابگاه دانشگاه هاروارد، نمونه اولیه شبکه اجتماعی فیس بوک را برای استفاده توسط دانشجویان این دانشگاه راه‌اندازی کرد. این پروژه با استقبالی که از سوی دانشجویان روبرو شد در فاصله کوتاهی به تعدادی از دانشگاه‌های دیگر نیز راه پیدا کرد.

زاکربرگ برای تکمیل پروژه فیس بوک، تحصیلات خود در دانشگاه را رها کرد. ایده ساخت فیس بوک و سرعت رشد آن در میان عامه مردم به حدی در موفقیت مارک تأثیرگذار بود که در سال 2010 از سوی Times به عنوان شخص سال انتخاب شد و در سال 2015 نیز از سوی Forbes ثروتمندترین کارآفرین آمریکایی زیر 40 سال معرفی شد.

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ مدیرعامل و از بنیانگذاران شبکه اجتماعی فیس بوک

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *