تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ذخیره و ارسال Store and Forward

ذخیره و ارسال یا Store and Forward چیست؟

ذخیره و ارسال (Store and Forward) عنوان روشی در ارتباطات راه دور است که در آن اطلاعات ارسال شده از طرف مبدأ، ابتدا توسط یک ایستگاه میانی دریافت و نگه داری می‌شود و سپس بلافاصله یا در آینده برای مقصد اصلی یا یک ایستگاه میانی دیگر ارسال می‌شود.

در این تکنیک، ایستگاه میانی که معمولا یک سرور است پیش از ارسال اطلاعات، صحت و یکپارچگی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر این ممکن است پردازش هایی روی آن‌ها نیز انجام دهد. معمولا در مواردی که امکان برقراری ارتباط مستقیم میان مبدأ و مقصد وجود نداشته باشد یا نرخ خطا بالا باشد از این روش استفاده می‌شود.

ذخیره و ارسال Store and forward
شمایی ساده از روش Store and Forward برای انتقال اطلاعات از مبدأ به مقصد. در این روش ابتدا اطلاعات توسط یک ایستگاه یا سرور میانی دریافت می‌شود و سپس برای مقصد ارسال می‌شود.

این روزها در اغلب سیستم های ایمیل از روش Store and forward استفاده می‌شود. در این روش سرورهای ایمیل وظیفه دریافت، ارسال و نگه داری پیام‌ها را برعهده می‌گیرند. چنین رویکردی نیاز به آنلاین بودن همزمان فرستنده و گیرنده برای ارسال و دریافت پیام را از میان برمی‌دارد و در عین حال سرورها خواهند توانست اعمال مختلفی نظیر شناسایی هرزنامه ها و فیلتر کردن پیام ها یا اسکن کردن آن‌ها برای جلوگیری از انتشار بدافزار را پیش از ارسال به مقصد روی پیام های دریافتی انجام دهند.

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای رایج روش ذخیره و ارسال می‌توان به سیستم های پیامک و بسیاری از پیام رسان های فوری اشاره کرد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *