تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

المان <html> در HTML

المان <html> در اسناد HTML، المان ریشه (یا Root element) محسوب می‌شود. به عبارت بهتر این المان تمام المان های دیگر موجود در سند اچ‌تی‌ام‌ال را دربرمی‌گیرد.

در ادامه می‌توانید این المان را در یک سند ساده HTML مشاهده کنید. این المان با کمک تگ شروع <html> و تگ پایان </html> مشخص و محصور شده است. همانطور که می‌بینید تمام محتویات سند به جز اظهاریه نوع سند یا DOCTYPE Declaration داخل این المان قرار می‌گیرد.

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">

  <head>
    <title>Simple HTML Page</title>
    <meta charset="utf-8">
  </head>

  <body>
    <p>This is a simple paragraph.</p>
  </body>

</html>

این المان شامل دو المان فرزند <head> و <body> می‌شود. المان <head> فراداده ها و اطلاعاتی در مورد سند نظیر عنوان سند، متاتگ ها، استایل و … را شامل می‌شود که داخل صفحه نمایش داده نمی‌شود. محتویات نمایشی صفحه مانند عناوین بخش‌ها، پاراگراف ها، تصاویر، لینک ها و … نیز داخل المان <body> قرار می‌گیرند. با این دو المان در قسمت‌های آتی بیشتر آشنا می‌شوید.

استفاده از خصوصیت lang در المان <html> برای تعیین زبان این المان (و به طور کلی زبان غالب در صفحه) توصیه می‌شود. این کار به صفحه خوان ها و موتورهای جستجو در تشخیص زبان صفحه کمک می‌کند.

<html lang="en">

مقدار این خصوصیت برای زبان انگلیسی به صورت “en” یا “en-US” (شامل سابتگ اختیاری منطقه یا کشور) است. به شکل مشابه این مقدار برای زبان فارسی به صورت “fa”  یا “fa-IR” و برای اسپانیایی به صورت “es” یا “es-ES” مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید: فهرست کدهای زبان برای تعیین زبان صفحه و المان ها در HTML

بیشتر بخوانید: فهرست کد کشورها در HTML

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *