تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پیام های مدت دار یا ناپدید شونده در واتساپ و نحوه فعال کردن آن‌ها

مایلید پیام خاصی را برای مخاطب خود ارسال کنید اما ترجیح می‌دهید این پیام مشابه با پیام‌های عادی ماندگار نباشد؟ خوشبختانه در واتساپ این امکان تحت عنوان پیام های مدت دار یا ناپدید شونده (Disappearing messages) در اختیار شما قرار گرفته است. در این مقاله با ویژگی پیام های مدت دار و نحوه فعال یا غیرفعال کردن آن در واتساپ آشنا می‌شوید.

ویژگی پیام های مدت دار یا ناپدید شونده (Disappearing messages) در واتساپ چیست؟

پیام های مدت دار یا ناپدید شونده عنوان قابلیتی کاربردی در پیام‌رسان WhatsApp است. با فعال کردن این قابلیت برای یک گفتگو یا چت، تمام پیام های ارسال شده در آن گفتگو به طور خودکار پس از گذشت 7 روز از زمان ارسال حذف یا ناپدید می‌شوند.

فراموش نکنید هنگامی که ویژگی پیام های مدت دار را در یک گفتگو فعال می‌کنید تنها پیام‌های جدیدی که در آن گفتگو ارسال می‌شود مدت دار می‌شوند. در واقع فعال کردن این ویژگی روی پیام هایی که در گذشته ارسال یا دریافت کرده‌اید اثری نخواهد گذاشت.

هر پیام مدت دار پس از گذشت 7 روز از گفتگوی واتساپ حذف یا ناپدید می‌شود. این مدت زمان در حال حاضر غیرقابل تنظیم یا تغییر است.

زمانی که ویژگی پیام های ناپدید شونده برای یک گفتگو فعال می‌شود تمام پیام های ارسالی جدید در آن گفتگو مدت دار می‌شوند. به عبارت بهتر این ویژگی هم پیام‌هایی که شما ارسال می‌کنید را دربرمی‌گیرد هم پیام‌هایی که توسط سایر افراد درگیر در گفتگو ارسال می‌شود. با غیرفعال کردن این ویژگی نیز پیام های جدیدی که پس از آن ارسال می‌شود ناپدید نخواهند شد.

چگونه قابلیت ارسال پیام های مدت دار را برای یک گفتگو در واتساپ فعال کنم؟

همانطور که گفته شد برای ارسال پیام های مدت دار در واتساپ لازم است ابتدا این ویژگی را برای گفتگو یا چت موردنظر فعال کنید. برای این منظور کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا وارد اپلیکیشن واتساپ یا نسخه تحت وب آن شوید. سپس به گفتگوی فردی یا گروهی موردنظرتان مراجعه کنید.

گام دوم: روی نام مخاطب (در گفتگوی فردی) یا نام گروه (در گفتگوی گروهی) ضربه بزنید یا کلیک کنید.

ضربه زدن یا کلیک روی نام مخاطب یا گروه در واتساپ

گام سوم: گزینه پیام‌های مدت‌دار (یا Disappearing messages) را انتخاب کنید.

گزینه پیام‌های مدت‌دار یا Disappearing messages در صفحه اطلاعات مخاطب یا گروه

اگر پیامی مشابه با تصویر زیر مشاهده کردید روی گزینه ادامه (یا CONTINUE) ضربه بزنید (یا کلیک کنید).

گزینه ادامه یا Continue برای فعال کردن پیام های مدت دار در واتساپ

گام چهارم: حالا گزینه روشن یا فعال (On) را مشابه با تصویر زیر انتخاب کنید.

فعال کردن پیام های مدت دار یا ناپدید شونده یا disappearing messages در واتساپ

با انجام این کار ویژگی پیام های مدت دار برای گفتگوی جاری فعال می‌شود. تا زمانی که این ویژگی فعال باشد تمام پیام های جدیدی که در گفتگو ارسال می‌شود مدت‌دار خواهند بود و پس از گذشت 7 روز به صورت خودکار ناپدید می‌شوند.

فعال کردن پیام های مدت دار یا ناپدید شونده یا disappearing messages در واتساپ

غیرفعال کردن پیام های مدت دار در واتساپ

به طور مشابه هر زمان که مایل باشید می‌توانید پیام های مدت دار را برای گفتگوی موردنظرتان غیرفعال کنید. برای این منظور کافیست مراحل بخش قبل را برای گفتگوی موردنظر تکرار کنید. با این تفاوت که در مرحله آخر لازم است گزینه خاموش یا غیرفعال (Off) را انتخاب کنید.

با غیرفعال کردن ویژگی Disappearing messages، از این پس پیام های جدیدی که در گفتگو ارسال می‌شود مدت دار نخواهند بود.

چند نکته در مورد Disappearing messages

توجه به چند نکته مهم در مورد پیام های مدت دار یا پنهان شونده واتساپ ضروری است:

 • در چت های فردی، هرکدام از طرفین گفتگو می‌توانند ویژگی پیام های ناپدید شدنی را فعال یا غیرفعال کنند. فعال شدن یا غیرفعال شدن این ویژگی برای افراد درگیر در گفتگو اطلاع‌رسانی می‌شود.
 • در چت های گروهی نیز هرکدام از افراد درگیر در گفتگو می‌توانند ویژگی پیام های ناپدید شدنی را فعال یا غیرفعال کنند. با این حال ادمین‌های گروه می‌توانند تنظیمات گروه را طوری تغییر دهند که تنها ادمین ها بتوانند این ویژگی را فعال یا غیرفعال کنند.
 • اگر مخاطب شما در طول این 7 روز پیام شما را مشاهده نکند باز هم پیام‌تان حذف خواهد شد.
 • در صورتی که به یک پیام ناپدید شونده پاسخ بدهید پیام اولیه نیز مشابه با پیام‌های عادی به صورت نقل قول شده در کنار پاسخ شما ظاهر می‌شود. با وجود اینکه این نقل قول مربوط به یک پیام ناپدید شونده است اما ممکن است پس از گذشت 7 روز همچنان قابل مشاهده باشد.
 • اگر یک پیام مدت دار را برای گفتگویی فوروارد کنید که ویژگی پیام مدت دار در آن غیرفعال است پیام فوروارد شده در گفتگوی مقصد ناپدید نخواهد شد.
 • مدت دار بودن پیام به این معنا نیست که مخاطب شما هیچ روشی برای نگه‌داری آن نخواهد داشت. ممکن است پیام مدت دار شما پیش از ناپدید شدن توسط مخاطب در قالب بک آپ یا اسکرین شات ذخیره شود. در نتیجه این روش ممکن است برای ارسال پیام‌های حساس و محرمانه مناسب نباشد.
 • تصاویر یا ویدئوها و صداهای موجود در پیام های مدت دار ممکن است در حافظه دستگاه مخاطب به صورت خودکار یا دستی ذخیره شده باشد. در نتیجه حتی با ناپدید شدن پیام در واتساپ این امکان وجود دارد که فایل رسانه های مربوطه همچنان در دستگاه کاربر قابل دسترسی باشد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

13 thoughts on “پیام های مدت دار یا ناپدید شونده در واتساپ و نحوه فعال کردن آن‌ها

 • Sima

  من وقتی پیام مدت دار رو فعال میکنم برای طرف مقابلم پیام ارسال نمیشه،علتش چیه؟

  پاسخ دادن
 • Sogand

  سلام من مدت دار رو ۹۰ روزه روشن کردم اما همون لحظه خاموش کردم اما برای طرف مقابل حتی آلارم مدت دار شدن نرفته اما الان کنار همه پیام هام علامته تعجبه آیفون هستم؛خاموش کردم خیلی زود دیکه پاک نمیشه که؟؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام قاعدتا باید برای هر دو طرف غیرفعال بودنش به صورت یکسان مشخص باشه. پیشنهاد می کنم مجدد فعال و غیرفعال کنید.

   پاسخ دادن
  • Amir

   سلام ببخشید یه سوال داشتم هیچ راهی وجود نداره اگر پیام های مدت داری که تاریخشون تموم شده و پاک شدن رو بر گردونیم ؟
   چون من کلی پیام های مهم دادم و اصلا هواسم نبود که روی حالت پیام های مدت دار گذاشتم. راهی هست ؟

   پاسخ دادن
   • امیرحسین شهسواری

    سلام خیر تا جایی که می دونم راهی وجود نداره.

    پاسخ دادن
 • لیلی

  سلام
  اگر من پیام های مدت دار را فعال کرده باشم. ولی طرف مقابلم اطلاع داشته باشد و اون ییام های مدت دار خودش را خاموش کرده باشد . می خوام بدونم آیا پیام ها باز برای اون ناپدید میشود یا فقط برای من ناپدید میشود

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ هر طرفی در گفتگو که این قابلیت رو فعال کنه پیام های جدید، مدت دار می شوند تا زمانی که مجددا یکی از طرف های گفتگو اون رو غیرفعال کنه. برای هر دو طرف، پیام های مدت دار پس از گذشت زمان شون ناپدید می شوند.

   پاسخ دادن
 • Asma

  سلام خسته نباشید اگه من شماره کسیو سیو داشته باشم ولی اون طرف سیو نداشته باشه منو حتی چتیم صورت نگرفته باشه پیام مدت دار فعال بشه میفمه طرف؟ براش چیزی میره؟ یاتوصفحه چتش میاد؟
  محبت میکنید جواب بدین

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ ممنون
   بله همونطور که در توضیحات مقاله گفتم در هر حالت مخاطب یا مخاطبین گفتگو از اینکه پیام مدت دار فعال شده مطلع می شن. این اطلاع رسانی مشابه با عبارت انتهایی در تصویر آخر مقاله نمایش داده میشه.

   پاسخ دادن
 • امیر

  سلام میخواستم بدونم زمانی که پیام های واتساپ قبلی رو مدت دار کردیم مثلا 24 ساعت گذاشتیم بعد 24 ساعت همه پیام های قبلی پاک میشه یا فقط اخرین پیام

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ همونطور که داخل مقاله اشاره شده، وقتی حالت مدت دار رو فعال می کنید صرفا پیام های جدید، مدت دار می شوند نه پیام های قبلی. تا زمان فعال بودن این ویژگی، پیام های جدیدی که ارسال می کنید مدت دار خواهند بود.

   پاسخ دادن
 • حمید

  سلام من پیام ها واتساب رو مدت دار بوده پیام ها هم ویس بوده الان پاک شدن میشه این پیام ها رو برگردونم واقعا واسم مهم هستن

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛
   اگر بک آپ از پیام هاتون تهیه نکردین متأسفانه امکان برگردوندن شون وجود نداره.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *