تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

حداقل طول ورودی در HTML – خصوصیت minlength

در HTML از خصوصیت minlength برای تعیین حداقل طول رشته ورودی استفاده می‌شود. از این خصوصیت می‌توانید برای المان های <textarea> و همچنین المان های <input> با نوع text, search, url, tel, email و password استفاده کنید.

مثال زیر نمونه استفاده از خصوصیت minlength در یک المان <input> با نوع text (تکست باکس) را نشان می‌دهد.

<form action="/action.php" method="post">
  <label for="petname">Pet name: </label>
  <input type="text" id="petname" name="petname" minlength="3">
  <input type="submit" value="Send">
</form>

با توجه به مثال فوق کاربر می‌تواند 3 یا بیشتر از 3 کاراکتر را در تکست باکس وارد کند. البته با توجه به اینکه درج مقدار در این فیلد ضروری نیست کاربر می‌تواند آن را خالی بگذارد.

مقدار خصوصیت minlength می‌تواند 0 یا یک عدد صحیح مثبت باشد. در صورت درج خصوصیت maxlength، مقدار خصوصیت minlength می‌بایست کوچکتر یا مساوی مقدار خصوصیت maxlength باشد.

اگر ورودی دارای طولی کمتر از مقدار خصوصیت minlength باشد نتیجه اعتبارسنجی ناموفق خواهد بود. در برخی مرورگرهای وب اگر این محدودیت رعایت نشود در حالت پیشفرض هنگامی که کاربر برای سابمیت داده ها تلاش می‌کند با پیام خطایی مشابه با تصویر زیر برای رعایت حداقل طول ورودی روبرو می‌شود.

نمایی از خطای عدم رعایت حداقل طول یا حداقل تعداد کاراکتر ورودی در یک تکست باکس در HTML

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *