تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

رشته String

رشته یا String چیست؟

رشته (String) اصطلاحی است که معمولا در برنامه‌نویسی به دنباله‌ای از کاراکترها اطلاق می‌شود. در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی نیز نوع داده‌ای به همین نام وجود دارد.

برای پیاده‌سازی، می‌توان رشته‌ها را به صورت آرایه‌ای از بایت‌ها در نظر گرفت که مجموعه‌ای از عناصر (معمولا کاراکترها) را در خود نگه‌داری می‌کند. در بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی، نمونه‌های از این نوع داده به صورت عبارتی که در داخل علامت کوتیشن قرار گرفته است بیان می‌شود.

از نظر طول، String ها به دو شکل پیاده‌سازی می‌شوند. برخی از آن‌ها که به رشته‌های با طول ثابت مشهورند دارای یک ماکزیمم طول بوده و فارغ از تعداد عناصر موجود در رشته، مقدار ثابتی از حافظه را اشغال می‌کنند. در برابر این نوع پیاده‌سازی، بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی امروزی از رشته‌های با طول متغیر استفاده می‌کنند. در این مدل، رشته‌ها می‌توانند مقادیر مختلفی از حافظه را برحسب نیاز اشغال کنند.

طول رشته (تعداد عناصر یا کاراکترها) در برخی از زبان‌های برنامه نویسی به صورت یک عدد صحیح ذخیره می‌شود. با توجه به اینکه از این روش در زبان Pascal استفاده می‌شود چنین رشته‌هایی به Pascal String مشهورند. در برخی زبان‌های دیگر با کمک یک کاراکتر تعیین کننده انتها (که به کاراکتر تهی یا NULL مشهور است)، طول رشته تشخیص داده می‌شود. در این نوع رشته‌ها که به C String نیز مشهورند یک رشته n کاراکتری به n+1 فضا برای نگه‌داری کاراکترهای رشته و کاراکتر تهی (در انتها) نیاز دارد.

در اغلب زبان‌های برنامه نویسی، توابع زیادی برای پردازش رشته‌های کاراکتری (نظیر جستجو) و دستکاری آن‌ها (نظیر الحاق دو رشته به یکدیگر) تعریف شده است. یکی از مهم‌ترین این توابع که معمولا با نام length شناخته می‌شود قادر است طول رشته را برگرداند. در مثال زیر که به زبان C++ نوشته شده از این تابع استفاده شده است:

#include <iostream>
#include <string>
using namespace std;

int main ()
{
  string str ("Techdic");
  cout << "The length of str is " << str.length();
}

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

3 thoughts on “رشته String

 • zhr

  سلام یه سوال درباره زبان برنامه نویسی #C دارم.لطفا جواب بدین

  سوال : برنامه ای بنویسید که تعداد درس های یک دانشجو را از ورودی دریافت کند.سپس نمره و تعداد واحد هر درس را از ورودی دریافت کند و معدل دانشجو را در خروجی نمایش دهد.
  برنامه آنقدر تکرار شود تا تعداد درس های دانشجو صفر وارد شود.

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ دوست عزیز متأسفانه اینجا امکان پاسخ به سوالات و تمرین های درسی با جزئیات فراوانش وجود نداره. به راهنماهای برنامه نویسی زبان موردنظرتون مراجعه کنید و از پایه یاد بگیرین.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *