تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش نحوه نمایش یا پنهان کردن پسوند فایل ها در ویندوز

سیستم عامل ویندوز به صورت پیشفرض از نمایش پسوند انواع فایل های شناخته شده جلوگیری می‌کند. به این معنا که فایل های مرسوم تصاویر، فایل های موسیقی و ویدئویی، اسناد واژه پردازها، کتاب های الکترونیک و … تنها در قالب نام فایل و بدون پسوند در بخش‌های مختلف ویندوز نمایش داده می‌شوند. با اینحال شما می‌توانید با یک تغییر کوچک، ویندوز را به نمایش پسوند فایل ها ملزم کنید.

در صورتی که این موضوع توجه شما را به خود جلب کرده است پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با پسوند فایل ها، با نحوه نمایش یا پنهان کردن آن‌ها در ویندوز نیز آشنا شوید.

پسوند فایل چیست و چه کاربردی دارد؟

پسوند فایل، ترکیبی از تعداد محدودی کاراکتر است که در انتهای نام فایل‌ها ظاهر می‌شود و به تشخیص نوع محتوای فایل یا کاربرد آن کمک می‌کند.

پسوندهای فایل معمولا از سه یا چهار کاراکتر تشکیل می‌شوند. به عنوان مثال پسوندهای jpg و png برای تصاویر و پسوند doc یا docx برای اسناد مایکروسافت ورد استفاده می‌شوند. سیستم عامل ها معمولا بر اساس این پسوندها متوجه می‌شوند با چه فایلی سر و کار دارند و باید آن را با چه نرم افزاری باز کنند.

با پسوند فایل بیشتر آشنا شوید

نمایش پسوند فایل ها چه ضرورتی دارد؟

بسیاری از کاربران براساس آیکن فایل ها، نوع و محتوای آن را تشخیص می‌دهند. با این وجود، این روش بهترین راه برای تشخیص نوع محتوای فایل نخواهد بود. در واقع آیکن انواع فایل های شناخته شده بسته به سیستم عامل های مختلف و حتی ترجیحات کاربر می‌تواند متفاوت باشد. به علاوه ممکن است به علت تعدد انواع فایل ها یا شباهت آیکن ها با یکدیگر، نوع فایل توسط کاربر به سادگی از روی آیکن قابل شناسایی نباشد.

از طرف دیگر برخی از بدافزارها خود را به عنوان یک فایل معمولی غیراجرایی جا می‌زنند و به این ترتیب اعتماد کاربر را جلب می‌کنند. برای مثال ممکن است بدافزاری را در قالب یک فایل با نام document از طریق ایمیل دریافت کنید که از آیکن مرسوم اسناد مایکروسافت ورد برای آن استفاده شده است. به این ترتیب کاربر با تصور اینکه با یک فایل غیراجرایی روبروست که توسط نرم افزار مایکروسافت ورد باز می‌شود اقدام به اجرای بدافزار می‌کند. غافل از اینکه در واقع فایلی با پسوند exe را اجرا کرده که به علت پنهان بودن پسوند فایل، تنها نام فایل را مشاهده کرده است.

از همینرو معمولا نمایش پسوند فایل ها می‌تواند به کاربر در تشخیص نوع فایل ها پیش از اجرا و جلوگیری از آلوده شدن به برخی از بدافزارها کمک کند.

چگونه پسوند فایل ها را در ویندوز نمایش دهم؟

با توجه به نسخه‌ای از سیستم عامل ویندوز که استفاده می‌کنید با دنبال کردن مراحل ساده زیر می‌توانید ویندوز را به نمایش پسوند فایل ها اجبار کنید:

برای کاربران ویندوز 8 و 10

گام اول: وارد برنامه مدیریت فایل ویندوز شوید.

گام دوم: به زبانه View مراجعه کنید.

گام سوم: برای نمایش پسوند فایل ها، گزینه File name extensions را در بخش Show/hide تیک بزنید.

فعال کردن نمایش پسوند فایل ها در ویندوز 8 و 10

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پسوند سه فایل موجود در دایرکتوری فعلی در انتهای نام فایل ها قابل مشاهده خواهد بود.

برای کاربران ویندوز XP و 7

گام اول: وارد برنامه مدیریت فایل ویندوز شوید.

گام دوم: از منوی Tools گزینه Folder Options را انتخاب کنید (اگر منوها را مشاهده نمی‌کنید کافیست کلید Alt را فشار دهید تا منوهای برنامه نمایان شود).

فعال کردن نمایش پسوند فایل ها در ویندوز 7 و XP

گام سوم: در پنجره Folder Options به زبانه View مراجعه کنید.

گام چهارم: برای نمایش پسوند فایل ها، تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و روی دکمه OK کلیک کنید.

فعال کردن نمایش پسوند فایل ها در ویندوز 7 و XP

بازگشت به ابتدا – پنهان کردن پسوند فایل ها در ویندوز

در صورتی که ترجیح می‌دهید پسوند انواع فایل‌های شناخته شده در ویندوز نمایش داده نشود می‌توانید مراحل ابتدایی بیان شده در بخش قبل را مجددا تکرار کنید. با این تفاوت که در ویندوز 8 و 10 لازم است در مرحله آخر، تیک گزینه File name extensions را بردارید. در ویندوز XP یا 7 نیز کافیست در مرحله آخر، گزینه Hide extensions for known file types را تیک بزنید.

آیا شما هم ترجیح می‌دهید پسوند فایل ها در بخش‌های مختلف ویندوز نمایش داده شود؟ نظر یا سوالات خود را در مورد این مقاله در بخش دیدگاه ها بیان کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *