تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ویرایش تصاویر و عکس ها با استفاده از Microsoft Photos در ویندوز 10

اگر از کاربران ویندوز 10 هستید به طور حتم با اپلیکیشن Microsoft Photos که به صورت پیشفرض برای نمایش تصاویر در این سیستم عامل به کار می‌رود آشنا هستید. با این حال اپلیکیشن Photos قابلیت‌های متعددی را در خود جای داده است که ممکن است از وجود آن‌ها بی‌خبر باشید. یکی از این ویژگی‌های کاربردی، امکان ویرایش تصویرها و ترسیم روی آن‌هاست.

جالب است بدانید بسیاری از ابزارهای اصلی و پرکاربرد ویرایش تصویر نظیر کراپ (یا بریدن)، چرخش، اعمال فیلترها، تغییر شدت نور و وضوح تصویر، حذف قرمزی چشم ها و … در این اپلیکیشن داخلی ویندوز تعبیه شده است.

خبر خوب اینکه رابط کاربری این اپلیکیشن به شدت ساده است و برخلاف نرم افزارهای حرفه‌ای ویرایش عکس برای کاربران مبتدی نیز به آسانی قابل استفاده است. به علاوه این اپلیکیشن به صورت پیشفرض در ویندوز 10 نصب شده است و نیازی به نصب نرم افزارهای اضافی یا شخص ثالث نخواهید داشت.

چگونه با کمک اپلیکیشن Photos در ویندوز 10 تصاویر و عکس های خود را ویرایش کنم؟

برای این منظور لازم است ابتدا تصویر خود را با اپلیکیشن Photos باز کنید. شما می‌توانید این کار را با دابل کلیک کردن روی فایل تصویر در File explorer انجام دهید. (البته به شرطی که اپلیکیشن پیشفرض نمایش تصاویر را به نرم افزار دیگری تغییر نداده باشید).

همچنین می‌توانید با جستجوی نام اپلیکیشن Photos در جعبه جستجو یا منوی استارت، آن را اجرا کرده و سپس تصویر خود را انتخاب کنید.

اکنون برای ویرایش تصویر، کافیست گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: گزینه Edit & Create را از نوار بالایی اپلیکیشن انتخاب کنید.

ویرایش تصویر و عکس با کمک اپلیکیشن Photos در ویندوز 10

گام دوم: برای ویرایش تصویر، گزینه Edit را از منوی باز شده انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Edit برای ویرایش تصویر و عکس با کمک اپلیکیشن Photos در ویندوز 10

گام سوم: قسمت ویرایش مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. شما با استفاده از ابزارهای مختلفی که در این بخش مشاهده می‌کنید می‌توانید مجموعه‌ای از ویرایش های کاربردی را روی تصاویر خود اعمال کنید.

محیط ویرایش تصویر و عکس با کمک اپلیکیشن Photos در ویندوز 10
محیط ویرایش تصویر و عکس – بخش Crop & Rotate در اپلیکیشن Photos

این قسمت شامل سه بخش و یک نوار کناری متغیر می‌باشد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد:

بخش Crop & Rotate برای کراپ کردن یا چرخاندن تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با استفاده از لبه‌ها و دایره‌های کوچکی که در گوشه‌های تصویر مشاهده می‌کنید می‌توانید بخش موردنظر از تصویر را که می‌خواهید پس از کراپ کردن باقی بماند مشخص کنید.

همچنین از ابزار Straightening در نوار کناری همین بخش می‌توانید برای صاف کردن تصویر (و البته کج کردن آن) استفاده کنید. دکمه Rotate هم امکان چرخش 90، 180 یا 270 درجه را فراهم می‌کند. با کلیک روی دکمه Flip نیز تصویر به صورت افقی آینه (یا معکوس) می‌شود. همینطور با استفاده از قسمت Aspect ratio می‌توانید نسبت تصویر را تغییر دهید.

ویرایش تصویر و عکس با کمک اپلیکیشن Photos در ویندوز 10
نمونه استفاده از ابزار Straightening روی تصویر اصلی

در صورتی که از تغییرات انجام شده راضی نیستید دکمه Reset امکان بازگردانی تغییرات انجام شده در این قسمت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بخش Filters هم به شما اجازه می‌دهد از میان فیلترهای از پیش طراحی شده موجود در نوار کناری، گزینه مناسب را روی تصویر خود اعمال کنید. تعداد این فیلترها انگشت شمار هستند ولی به عنوان یک ابزار داخلی احتمالا می‌تواند بخشی از نیازهای شما را رفع کند.

بخش Filters در اپلیکیشن Photos
بخش Filters در اپلیکیشن Photos و نمونه‌ای از اعمال یک فیلتر روی تصویر

گزینه Enhance your photo هم تا حدودی به شما کمک می‌کند با جابجایی یک خط عمودی که روی نمونه کوچک شده تصویر نمایش می‌دهد وضوح تصویر را بهبود بدهید.

در بخش Adjustment نیز می‌توانید میزان نور یا رنگ تصویر خود را با کمک گزینه‌های Light و Color تنظیم کنید.

بخش Adjustments در اپلیکیشن Photos
بخش Adjustments در اپلیکیشن Photos

فراموش نکنید هر دو گزینه Light و Color علاوه بر امکان تنظیم نور و رنگ از طریق جابجایی خط عمودی روی نمونه کوچک شده تصویر به شما اجازه می‌دهند اجزای مختلفی نظیر Contrast یا Exposure و … را نیز به صورت مستقیم تنظیم کنید. برای دسترسی به این تنظیمات کافیست با کلیک روی لیبل Light یا Color بخش مربوطه را گسترش بدهید.

بخش Adjustments در اپلیکیشن Photos
جزئیات بخش Light

با کمک نوار Clarity در همین بخش، امکان واضح‌تر (یا مبهم‌تر) کردن تصویر نیز فراهم شده است. همچنین می‌توانید از نوار Vignette برای ایجاد هاله‌ای نورانی یا تاریک پیرامون تصویر استفاده کنید.

بخش Adjustments در اپلیکیشن Photos
نمونه‌ای از تنظیم ویژگی های Clarity و Vignette

گزینه Red eye نیز امکان حذف قرمزی چشم‌ها که معمولا هنگام عکاسی در اثر نور فلاش ایجاد می‌شود را برای شما فراهم می‌کند. Spot fix هم برای ترمیم لکه‌ها و نقاط ناخواسته روی تصویر به کار می‌رود. فراموش نکنید این ابزارها ممکن است به اندازه نرم افزارهای حرفه‌ای فوق العاده نباشند اما در هر حال به عنوان یک قابلیت دم دستی می‌توانند مفید واقع شوند.

توجه داشته باشید در طول ویرایش تصویر می‌توانید از گزینه‌های Undo و Redo برای بازگردانی یا انجام مجدد تغییرات انجام شده کمک بگیرید.

Undo و Redo در هنگام ویرایش تصویر و عکس در اپلیکیشن Photos ویندوز 10

گام چهارم: پس از اتمام ویرایش‌های موردنظر می‌توانید با کمک گزینه Save a copy در پایین اپلیکیشن، نسخه ویرایش شده تصویر را روی یک فایل مجزا ذخیره کنید. یا با کلیک روی فلش کنار این گزینه و انتخاب Save تغییرات ایجاد شده را روی فایل فعلی ذخیره کنید. همین‌طور با کمک گزینه Cancel می‌توانید این تغییرات را بدون ذخیره کردن لغو کنید.

ذخیره نسخه ویرایش شده توسط اپلیکیشن Photos

ترسیم روی تصاویر

علاوه بر ابزارهای ویرایشی که در قسمت قبل به آن اشاره شد اپلیکیشن Photos به شما اجازه می‌دهد آزادانه روی تصویر خود به رسم خطوط و اشکال بپردازید. برای این منظور کافیست پس از باز کردن تصویر خود، از منوی Edit & Create گزینه Draw را انتخاب کنید.

رسم روی تصویر و عکس در اپلیکیشن Photos ویندوز 10

حالا با کمک سه ابزار Ballpoint pen (خودکار)، Pencil (مداد) یا Calligraphy pen (قلم خوشنویسی) می‌توانید به رسم اشکال و خطوط موردنظر خود اقدام کنید. همچنین با استفاده از ابزار Eraser (پاک کن) می‌توانید خطوط رسم شده را پاک کنید.

رسم روی تصویر و عکس در اپلیکیشن Photos ویندوز 10
ابزارهای مختلف ترسیم روی تصاویر و عکس ها در اپلیکیشن Photos ویندوز 10

در صورتی که روی هرکدام از این ابزارها که انتخاب کرده‌اید مجددا کلیک کنید گزینه‌ها و تنظیمات مربوط به آن ابزار نمایش داده می‌شود. این گزینه‌ها شامل ضخامت یا رنگ (برای قلم ها) و حذف تمام موارد رسم شده (برای پاک کن) خواهد بود.

تنظیمات مربوط به ابزارهای مختلف ترسیم در اپلیکیشن Photo ویندوز 10

در نهایت، گزینه Save a copy امکان ذخیره کردن ترسیمات انجام شده روی یک فایل جدید را فراهم می‌کند.

نظر شما در مورد استفاده از اپلیکیشن Microsoft Photos برای ویرایش یا ترسیم روی تصویرها و عکس ها چیست؟ آیا این اپلیکیشن به عنوان گزینه‌ای دم دستی قادر به رفع نیازهای شما بوده است؟ خوشحال می‌شویم نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “ویرایش تصاویر و عکس ها با استفاده از Microsoft Photos در ویندوز 10

 • مهدی

  سلام
  برای کاهش حجم فایل عکس در Microsoft Photos راهی هست؟
  مثلا میخوام عکس را ایمیل کنم یا در سایتی بارگزاری کنم نباید حجم فایل از یه اندازه ای بالاتر باشه ، ویندوز 10 نصب کردن ، چجوری اندازه را کم کنم .
  قبلا از Microsoft office picture manager استفاده میکردم . آفیس 16 نصب کردم این برنامه توش نیست.
  ممنونم

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام، راه های زیادی برای کاهش حجم فایل عکس وجود داره که سرویس های آنلاین و نرم افزارهای حرفه ای ویرایش عکس بهترین هاش هستن. اما اگر فایل عکس تون به دلیل داشتن ابعاد یا رزولوشن بالا حجم زیادی داره و نیازی به این ابعاد بالا ندارید می تونید به سادگی بدون نصب نرم افزار اضافی عکس رو کوچک و درنتیجه حجم فایل رو هم کم کنید. همین اپلیکیشن Photos مایکروسافت هم با کاهش ابعاد عکس این امکان رو فراهم می کنه. کافیه وقتی عکس رو باز کردید از منوی برنامه گزینه Resize رو انتخاب کنید و ابعاد کوچکتری برای عکس درنظر بگیرید. البته Paint هم همین قابلیت رو داره.
   اما اگه به صورت حرفه ای تر می خواید این کارو انجام بدین (مثل تغییر میزان فشردگی فایل JPG) می تونید از سرویس های رایگان و آنلاین فشرده سازی عکس استفاده کنید که به راحتی با جستجو در اینترنت پیداشون می کنید.

   پاسخ دادن
 • نرگس

  سلام من وقتی میخوام خط بکشم روی عکس صفحه سیاه میشه با برداشتن انگشت صفحه روشن میشه
  به نظرتون مشکل از کجاست؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ متأسفانه مشابه مشکل شما رو داخل سایت ها و انجمن های انگلیسی زبان پیدا نکردم. با این حال ممکنه بروزرسانی درایورها به خصوص گرافیک کمکتون کنه همینطور اطمینان از بروز بودن سیستم عامل.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *