تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با خاصیت وبسایت در کنسول جستجوی گوگل

هر وبسایت در قالب یک خاصیت (ویژگی، پراپرتی یا Property) در پنل کنسول جستجوی گوگل مدیریت می‌شود. بنابراین پیش از هر چیز لازم است با خاصیت وبسایت در Google Search Console آشنا شوید.

نکته: شما می‌توانید در کنسول جستجوی گوگل، چندین خاصیت مختلف (تا حداکثر هزار خاصیت) را از طریق یک حساب کاربری مدیریت کنید و به راحتی میان آن‌ها سوئیچ کنید.

انواع مختلف خاصیت های وبسایت در کنسول جستجوی گوگل

در کنسول جستجوی گوگل دو نوع خاصیت وبسایت وجود دارد. در ادامه با این خاصیت ها و جزئیات آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

خاصیت دامنه

خاصیت دامنه (یا Domain property)، تمام زیردامنه ها (مانند www و en و shop) و پروتکل های مختلف (مانند http و https) را برای یک دامنه شامل می‌شود. به این ترتیب تمام صفحاتی که متعلق به یک دامنه هستند در قالب یک خاصیت مدیریت می‌شوند. برای مثال اگر خاصیت دامنه برای دامنه example.com ثبت شده باشد تمام صفحات با نشانی های زیر از طریق همین خاصیت قابل مدیریت هستند:

http://example.com/blog/123
https://example.com/blog/123
https://www.example.com/blog/abc
http://en.example.com/articles/abc
http://shop.example.com

اما این خاصیت، صفحاتی با نشانی https://example.org یا https://example.net را دربرنمی‌گیرد (چرا که متعلق به دامنه example.com نیستند).

شما می‌توانید به صورت اختیاری یک زیردامنه را برای خاصیت دامنه مشخص کنید. در این حالت نیز تمام زیردامنه ها و پروتکل های مربوط به این زیردامنه توسط خاصیت پشتیبانی می‌شوند. به عنوان مثال اگر خاصیت دامنه به صورت shop.example.com ثبت شود صفحاتی با نشانی‌های زیر را شامل می‌شود:

http://shop.example.com/products/abc
https://shop.example.com/
https://www.shop.example.com/
http://en.shop.example.com/products/abc

اما این خاصیت، صفحاتی با نشانی‌های زیر را دربرنمی‌گیرد (چرا که متعلق به زیردامنه shop.example.com نیستند):

http://example.com
https://en.example.com

خاصیت پیشوند نشانی

خاصیت پیشوند نشانی (یا URL-prefix property) شامل تمام صفحاتی می‌شود که با یک پیشوند نشانی مشخص (همراه با پروتکل) شروع می‌شوند. برای مثال اگر یک خاصیت پیشوند نشانی را به صورت https://example.com/ ثبت کنید تمام صفحات با نشانی های زیر از طریق همین خاصیت قابل مدیریت هستند:

https://example.com/blog/123
https://example.com/articles/abc

اما این خاصیت، نشانی های زیر را شامل نمی‌شود (چرا که به شکل دقیق با https://example.com/ شروع نمی‌شوند):

http://example.com/blog/123
https://en.example.com/blog/123
https://www.example.com/articles/abc

اگر می‌خواهید داده ها و محتوای کنسول جستجوی گوگل را به یک پیشوند نشانی خاص (مانند http://www.example.com/ یا https://example.com/blog/ یا https://example.com/en/ محدود کنید می‌توانید از این نوع پراپرتی کمک بگیرید. شما می‌توانید برای هر پیشوند نشانی، یک خاصیت مجزا به میز فرمان جستجوی گوگل اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه اضافه کردن خاصیت وبسایت جدید به کنسول جستجوی گوگل

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *